Nobel@UVT: Jean-Pierre Sauvage, laureat al premiului Nobel pentru Chimie

Universitatea de Vest din Timișoara are plăcerea de a vă invita la un eveniment special dedicat științei, la care va fi prezent 𝐉𝐞𝐚𝐧-𝐏𝐢𝐞𝐫𝐫𝐞 𝐒𝐚𝐮𝐯𝐚𝐠𝐞, 𝐥𝐚𝐮𝐫𝐞𝐚𝐭 𝐚𝐥 𝐏𝐫𝐞𝐦𝐢𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐍𝐨𝐛𝐞𝐥 𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐂𝐡𝐢𝐦𝐢𝐞 în anul 2016. 𝐉𝐨𝐢, 𝟏𝟖 𝐦𝐚𝐢 𝟐𝟎𝟐𝟑, 𝐥𝐚 𝐨𝐫𝐚 𝟏𝟎, vă așteptăm la Festivitatea DHC și Prelegerea publică a domnului 𝐉𝐞𝐚𝐧-𝐏𝐢𝐞𝐫𝐫𝐞 𝐒𝐚𝐮𝐯𝐚𝐠𝐞, care se vor desfășura în 𝐀𝐮𝐥𝐚 𝐌𝐚𝐠𝐧𝐚 „𝐈𝐨𝐚𝐧 𝐂𝐮𝐫𝐞𝐚” 𝐚 𝐔𝐕𝐓.

Jean-Pierre Sauvage este membru al Academiei Franceze de Științe și profesor la Universitatea de Strasbourg. În anul 2016, împreună cu Sir J. Fraser Stoddart și Bernard L. Feringa, a primit premiul Nobel pentru Chimie pentru dezvoltarea mașinilor moleculare – un pas important în dezvoltarea nanotehnologiei.

Pentru a participa la eveniment, este necesară înregistrarea prealabilă, prin 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐥𝐞𝐭𝐚𝐫𝐞𝐚 𝐟𝐨𝐫𝐦𝐮𝐥𝐚𝐫𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐨𝐧𝐥𝐢𝐧𝐞, 𝐝𝐢𝐬𝐩𝐨𝐧𝐢𝐛𝐢𝐥 AICI – https://docs.google.com/…/1FAIpQLScs…/viewform

Evenimentul va beneficia de traducere simultană, iar participanții care doresc să audieze traducerea vor putea folosi o aplicație gratuită a telefonului mobil (Interactio) și, în mod obligatoriu, căștile personale din dotarea acestuia.

Evenimentul face parte din programul cultural „La UVT, Cultura este Capitală!”, inclus în Programul Cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii”, teritoriul Oameni, stația Reflecții, finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, cofinanțat de Consiliul Județean Timiș, prin programul TimCultura 2023.