Ansamblul Vocal și Instrumental de Muzici Tradiționale al Facultății de Muzică și Teatru, în turneu internațional

Cadre didactice asociate și titulare, studenți de la Facultatea de Muzică și Teatru, Școala Doctorală de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest din Timișoara și elevi de la Liceul de Artă Ion Vidu din Timișoara, vor participa în perioada 15-21 mai 2023 la o serie de evenimente culturale și științifice în Albania și Macedonia de Nord.

Prof. univ. dr. habil. Lucian Emil Roșca:

Concertele, recitalurile anuale naționale și internaționale ne califică prin repertoriul ales cu responsabilitatea autenticității și diversității repertoriului. Ca unic ansamblu de acest tip de nivel academic din România – prin proiectele derulate, tindem să devenim un brand al universității noastre. Este de fapt primul turneu internațional la care participă un ansamblu muzical/folcloric din Facultatea de Muzică și Teatru. Evenimentul se va desfășura la cel mai înalt nivel academic muzical – Universitatea de Arte Tirana/Albania și Facultatea de Arte/ Universitatea din Tetovo/Macedonia de Nord – având un program bine gândit ce cuprinde recitaluri, prelegeri, workshopuri de etnomuzicologie, prezentare de volume de specialitate și donație de carte românească apărută la Editura Universității de Vest din Timișoara. În același context, am inițiat primele demersuri spre semnarea Acordului de cooperare internațională între universitatea și facultatea noastră cu cele două instituții universitare din Albania și Macedonia de Nord pe linia etnomuzicologie, muzică și artele spectacolului. Prin demersurile personale de organizare a acestei deplasări, am inițiat și o zi dedicată documentării, cercetării, înregistrării aspectelor folclorice muzicale (vocale și instrumentale) în comunitatea tradițională a aromânilor, întâlniri oficiale cu reprezentanți și manageri culturali, cât și un recital extraordinar la Ambasada României în Tirana. Programul deplasării noastre se va încheia în data de 19 mai cu un concert de muzică tradițională românească și o sesiune de prelegeri științifice la Facultatea de Muzică din Tetovo, Macedonia de Nord. Proiectul – în premieră pentru universitatea noastră – are și menirea spre deschiderea cooperării internaționale în plan muzical, cultural, științific, educativ și promovarea valorilor noastre identitate. Doresc să mulțumesc cordial și pe această cale pentru susținerea excepțională la realizarea proiectului domnului director prof. dr. Daniel Zah – Liceul de Artă Ion Vidu din Timișoara, conducerii Facultății de Muzică și Teatru, doamnei decan – prof. univ. dr. Violeta Zonte, doamnei conf. univ. dr. Ortensia Zeman – director de departament și pentru demersurile oficiale de deschidere spre cooperarea internațională, din partea doamnei prorector – conf. univ. dr. Cătălina Ancuța.

Inițiatorii acestui proiect sunt: Lucian Emil Roșca – Universitatea de Vest din Timișoara, România, Președinte Asociația pentru Cultură Bănățeană, împreună cu doamna Entela Binjaku – Președinte Fundația Harriet Martineau, Tirana, Adrian Boba – Universitatea de Vest din Timișoara, România, Vicepreședinte Asociația pentru Cultură Bănățeană, Timișoara, România. Coordonatorii acestui program sunt: Entela Binjaku, Lucian Emil Roșca, Adrian Boba, Lavinius Nikolajević, Adrian Balla.

Cu participarea artistică a grupului din cadrul Ansamblului Vocal și Instrumental de Muzici Tradiționale al Facultății de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest din Timișoara, Dirijor și Orchestrator cda.drd. Adrian Balla și elevi ai Liceului de Artă Ion Vidu din Timișoara, România: Grup vocal: Alexandra Acs, Adrian Boba și Daiana Golîmba. Grup Instrumental: Lavinius Nikolajević – caval, fluiere și clarinet, Adrian Balla – vioară și vioară cu goarnă, Rad Alexandru – saxofon și fluier, Adrian Boba – dubă, Leonid Ardeljan – acordeon, Lucian Emil Roșca – contrabas.

Importanța Ansamblului Vocal și Instrumental de Muzici Tradiționale înființat în anul 2018 este reprezentată printr-o activitate practică permanentă, care completează cu succes activitatea teoretică din cadrul disciplinelor Folclor Muzical și Stilistica și Interpretarea Folclorului Muzical. Disciplinele opționale introduse în planul de învățământ precum: Instrumente tradiționale de suflat, Instrumente tradiționale de suflat din lemn, Instrumente de suflat – facultativ (fluier, caval, taragot, saxofon), Ansamblu vocal tradițional, asigură perfecționarea – din punct de vedere stilistic și interpretativ, dar și valorificarea materialelor folclorice studiate în cadrul Orchestrei de muzică populară, de la înființarea acesteia realizându-se concerte anuale, participări la festivaluri folclorice din țară și străinătate, recitaluri, workshopuri, cu participarea studenților noștri de la toate nivelele de studii și specializări (canto și interpretare instrumentală), la care se adaugă activitatea științifică și interpretativă a doctoranzilor cercetători în domeniul etnomuzicologiei.

Le dorim succes participanților!

Drd. Andra Barbul