Participare internațională la Congresul Mondial UISPP – 300 de specialiști și peste 400 de prezentări științifice

Între 5 și 9 septembrie 2023, Universitatea de Vest din Timișoara a găzduit Congresul Mondial UISPP, organizat sub egida Uniunii Internaționale a Științelor Preistorice și Protoistorice (Union Internationale des Sciences Préhistoriques et Protohistoriques – UISPP), structură profesională înființată la 28 mai 1931, la Berna. UISPP reunește toate științele legate de studiile preistorice și protoistorice: arheologie, antropologie, paleontologie, geologie, zoologie, botanică, științe ale mediului, fizică, chimie, geografie, istorie, numismatică, epigrafie, matematică și altele. Din 29 septembrie 1955, UISPP este membru al Consiliului Internațional pentru Filosofie și Științe Umaniste, afiliat UNESCO.

Tema generală a celei de-a XX-a ediții a Congresului Mondial UISPP 2023 a fost Interdisciplinaritatea în arheologie. Programul științific a fost structurat pe 40 de sesiuni și a cuprins peste 400 de prezentări susținute în limbile oficiale ale congresului, engleză și franceză. Celor patru sesiuni generale dedicate teoriei și practicii arheologice, Paleoliticului, Neoliticului și Epocii metalelor, li s-au alăturat o serie de sesiuni și prelegeri publice care au abordat subiecte de interes ce au rezonat cu tema generală a acestei ediții aniversare a congresului precum antropologia, arheometria, arheoacustica, politici privind patrimoniul arheologic.

La eveniment au participat un număr de 300 de specialiști, aceştia provenind din ţări ale Uniunii Europeane, dar și un contingent semnificativ din SUA, Marea Britanie, Ucraina, Republica Moldova, China, India, Australia, Filipine și state de pe continentul African (Maroc, Algeria, Tunis, Nigeria, Egipt etc).

Prin organizarea acestei ediții a congresului, Universitatea de Vest din Timișoara şi-a propus promovarea multidisciplinarității și a colaborărilor interinstituționale, dar şi integrarea şi promovarea cercetării ştiinţifice româneşti din domeniul arheologiei pre- și protoistorice în circuitul internaţional. Cu ocazia congresului au fost editate volumele  „Pre- şi Protoistoria României”, coordonat de cercetător ştiinţific Valeriu Sârbu şi conf. univ dr. Dorel Micle, şi “Interdisciplinarity in Archaeology – UISPP 2023. Book of Abstracts” sub coordonarea asist. univ. dr. Andrei Stavilă, drd. Bogdan Alin Craiovan şi drd. Roxana Cirţ. În cadrul congresului au fost susţinute şi conferinţe publice pe teme de interes precum rolul sării în modelarea comunităţilor umane de-a lungul timpului şi rolul spaţiului românesc în procesul de neolitizare, susţinute de către cercetătorii Valeriu Kavruk şi Mihai Gligor. O a treia conferinţă publică a fost susţinută de către Francois Djindjan, preşedintele UISPP, şi a avut ca titlu «O generație distrusă și uitată: arheologi ucraineni victime ale epurărilor staliniste». Conferinţele s-au adresat atât participanţilor la congres, dar mai cu seamă publicului larg, interesat de cercetarea arheologică.