“The future city of tomorrow”: a 5-a ediție a Taberei de Robotică UVT Open Robotics Intelligent Grid

Unul dintre evenimentele de marcă organizate de Universitatea de Vest din Timișoara a fost Tabăra de Robotică UVT Open Robotics Intelligent Grid.

Cea de-a 5-a ediție a Taberei de Robotică UVT Open Robotics Intelligent Grid a avut loc în perioada 6-10 septembrie, având ca temă “The future city of tomorrow”. Evenimentul a fost realizat de UVT, alături de echipa de robotică CSH din cadrul Colegiului Național Pedagogic „Carmen Sylva” Timișoara.

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea„Competițiile de robotică sunt o invitație deschisă, adresată cu precădere tinerilor liceeni, pentru a-și proba creativitatea și inventivitatea în construirea noilor roboți, funcționali și deplin versatili. Suntem conștienți că proiectul Taberei de Robotică Open Robotics Intelligent Grid a evoluat și s-a dezvoltat organic, datorită pasiunii speciale pe care participanții o au pentru lumea roboticii.”

În cadrul evenimentului, 150 de elevi, membri ai echipelor de robotică din licee din întreaga țară, s-au implicat activ în pregătirea de workshop-uri și competiții pe echipe, alături de voluntari. Timp de 48 de ore, acești tineri talentați și-au pus imaginația și priceperea în construirea de roboți care s-au încadrat în tema specificată.

Pe parcursul celor 48 de ore, echipele au lucrat în cadrul procesului construirii roboților și au participat la workshop-uri oferite de companii locale din Timișoara. Aceste sesiuni au abordat subiecte legate de inovație și tehnologie.

În data de 9 septembrie, începând cu ora 10:00, competiția a avut loc la Iulius Mall. Fiecare echipă a susținut 6 meciuri, având oportunitatea de a demonstra abilitățile roboților pe care i-au creat pe parcursul taberei.

Ceremonia de premiere s-a desfășurat la Universitatea de Vest din Timișoara, în data de 9 septembrie, începând cu ora 19:30. În aceeași seară, a fost anunțată și tema pentru concursul internațional de robotică FIRST Tech Challenge, o competiție ce reprezintă un moment așteptat de toate echipele prezente, care obțin în fiecare an rezultate notabile, atât la nivel național, cât și internațional.

Mulțumim pentru implicare și deschidere tuturor partenerilor evenimentului:

• Parteneri strategici – Flex, Nokia, Iulius Town;
  • Partener Silver: Hamilton Central Europe;
  • Partener Bronze: Continental Automotive.