Practică de specialitate : Mărginimea Sibiului – Sudul Transilvaniei

În intervalul 17-21.10.2022, studenții anului al II-lea de la specializările Geografia turismului și Cartografie, coordonați de către  Lect. dr. Alexandru Dragan și Asist. dr. Fabian Timofte, au luat parte la practica de specialitate desfășurată pe următorul traseu: Timișoara – Sarmizegetusa – Defileul Jiului – Târgu Jiu – Rânca – Polovragi  – Horezu – Râmnicu Vâlcea – Bâlea – Sibiu și Mărginimea Sibiului – Alba Iulia – Lancrăm – Timișoara. Obiectivul acestei practici a fost înțelegerea complexității fenomenului turistic din prisma actorilor de teren și cartografierea spațiilor turistice. În acest sens, pe lângă observarea unor obiective turistice, au fost realizate întrevederi problematizate cu diferite instituții și organizații din teritoriu: cluburi alpine (Baia de Fier), primării (Polovragi), muzee (Novaci), proprietari de pensiuni și asociații de turism (Mărginimea Sibiului). În paralel, a fost realizată o cartare a unităților de cazare din Mărginimea Sibiului, prin care studenții au analizat pensiunile turistice existente din perspectiva promovării acestora, a dificultăților și conservării patrimoniului imaterial al locului.