Studenții geografi, entuziasmați de activitatea practică în județul Maramureș

Una dintre practicile de toamnă ale Departamentului de Geografie din cadrul UVT este practica de specialitate din județul Maramureș. Devenita deja tradițională, derulând-se in fiecare an din 1997 pana in prezent, cu excepția celor 2 ani de pandemie (2020-2021), practica din Maramureș s-a desfășurat in toamna acestui an sub coordonarea domului Prof. univ. Dr Remus CRETAN si a domnului Lect. univ. Dr Mircea ARDELEAN, cu activități derulate zilnic, de luni (17 octombrie 2022) până vineri (21 octombrie 2022), cu participarea activa a 39 de studenți de la secțiile Geografia Turismului, anul III si Planificare Teritoriala, anul III. Studenții geografi au avut de prezentat o secvență din traseu și au participat la discuții aferente explicațiilor oferite de profesorii coordonatori ai practicii. Studenții au realizat si un portofoliu două lucrări: un eseu al unei părți de traseu sau obiectiv turistic, ales de fiecare student din pachetul de obiective propus de profesorii coordonatori de practică, dar si realizarea unei hărți cu traseul practicii subliniind obiectivul prezentat de studentul respectiv. In baza dosarului de practica si a activității derulate pe teren, studenții au fost evaluați. Detalierea traseului pe zilele de practica estedupă cum urmează; 17 octombrie 2022, Timișoara – Arad – Madaraș (oprire pentru prezentarea unui model de pensiune turistică) – Salonta –  Oradea (vizitare obiective culturale in centrul vechi) – Satu Mare – Sighetu Marmației (cazare Sighetu Marmației la căminul extensiei facultății UBB Cluj de la Sighet); 18 octombrie 2022, Sighetu Marmației (vizitarea extensiei facultății UBB Cluj de la Sighet si o prezentare a Maramureșului din partea domnului Conf. Dr. Marin Ilieș)– Valea Izei (vizitare sate tradiționale si biserici de lemn de la Vadu Izei, Bârsana), cimitirul vesel de la Săpânța – Baia Mare (vizita la muzeul de geologie si vizitarea centrului vechi al orașului) – Sighetu Marmației (cazare Sighetu Marmației la căminul extensiei facultății UBB Cluj de la Sighet); 19 octombrie 2022,  Sighetu Marmației– Vișeu de Sus – Borșa –Borșa Băi – Munții Rodnei (Cascada Cailor)- Sighetul Marmației; 20 Octombrie 2022,  Sighetul Marmației (vizita la Muzeul Memorialul Durerii) – Bistrița (vizitare obiectivelor culturale in centrul vechi); 21 octombrie 2022,  Bistrița – Cluj-Napoca (vizitare obiective culturale in zona centrala si cartierul Cetățuia) – Turda (vizitare salinele din Turda) – Deva – Timișoara. Studenții au fost apreciați și evaluați pe baza dosarelor de practică, a prezentărilor temei alese, si a activității zilnice la practică. In concluzie, practica din Maramureș s-a dovedit a fi o reușită, studenții fiind entuziasmați de aplicațiile practice de teren desfășurate.

Prof. Dr. Remus CREŢAN

Lect. Dr. Mircea ARDELEAN