Premiera „Ochiul de sticlă”, la Cinema Victoria. Descoperirea unui nou teritoriu din „Harta Secretă”

Miercuri, 14 iunie, de la ora 18:30, UVT vă invită la Cinema Victoria (Strada Ciprian Porumbescu 2), la premiera unui film cum nu se poate mai captivant –  „Ochiul de sticlă”, pentru descoperirea unui nou teritoriu din „Harta Secretă”. Este un documentar despre fotografii din Timișoara și primele ateliere fotografice din oraș. Filmul imortalizează, la propriu, o istorie a orașului de la sfârșitul secolului al XIX-lea până în prezent: experimente curajoase, femei-fotograf, Revoluția din 1989, avangarda artistică.

Documentarul face parte din seria „Timișoara. Harta secretă: oameni și locuri”, proiect în care Adriana Babeți, alături de o echipă minunată, explorează istoriile uitate, neștiute, dar impresionante, ale Timișoarei și îi aduce în atenția publicului pe unii dintre oamenii deosebiți ai locului. Descoperirile lor au fost transpuse în mai multe filme documentare.

„Ochiul de sticlă” este un film încărcat de melancolie, realizat de echipa „Timișoara. Harta secretă: oameni și locuri” și de regizorul Titus Muntean. Proiecția durează 30 de minute și este urmată de o discuție cu echipa Hărții secrete (Adriana Babeți, Cristi Văduva, Uțu Pascu, Țuțu și Silvia Hrin, Alex Condrache), cu Titus Muntean, regizorul filmului, precum și cu invitații noștri: Constantin Flondor, Cristian Graure, Pusha Petrov.

Intrarea este gratuită, pe bază de rezervare. Rezervarea este valabilă până la ora începerii evenimentului, locurile neocupate fiind redistribuite ulterior. Mai multe informații la: https://cinemavictoria-tm.ro/evenimente/harta-secreta-ochiul-de-sticla/.

Despre eveniment, rectorul Universității de Vest din Timișoara, Marilen Gabriel Pirtea, a declarat: „Istoria orașului, adusă în actualitate prin acest film, devine o arhivă vie a comunității noastre. Îi mulțumim profesoarei universitare și scriitoarei Adriana Babeți, dar și celorlalți colegi din echipa de producție, pentru secvențele pe care le-au recuperat și le-au transformat într-o povestire referențială pentru cetatea Timișoarei.”

„Timișoara. Harta secretă: oameni și locuri” este un proiect comun al Casei de Cultură a Municipiului Timișoara și al Universității de Vest din Timișoara, fiind finanțat de Primăria Municipiului Timișoara prin Casa de Cultură a Municipiului Timișoara. Proiectul face parte din Programul cultural național „Timișoara – Capitală Europeană a Culturii în anul 2023” și este finanțat prin programul Inside Timișoara 2023, derulat de Centrul de Proiecte al Municipiului Timișoara, cu sume alocate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Culturii.

Vă așteptăm!