Proiect de modernizare și eficientizare energetică a trei cămine UVT, calificat pentru finanțare prin PNRR

Universitatea de Vest din Timișoara a primit cu satisfacție recentul anunț despre rezultatul pozitiv obținut în cadrul etapei de evaluare a unui nou proiect de infrastructură universitară, promovat prin cererea depusă pentru finanțare prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență.

Proiectul a fost depus sub titlul „Modernizarea și eficientizarea energetică a căminelor studențești ale Universității de Vest din Timișoara: C3, C15 și C17” și vizează modernizarea celor trei cămine studențești ale UVT, în vederea asigurării unei infrastructuri de calitate pentru participarea studenților la un proces educațional modern și incluziv. Primul obiectiv general al proiectului de modernizare și eficientizare energetică este modernizarea infrastructurii existente, locuri de cazare, prin reducerea consumului de energie pentru încălzire cu cel puțin 50% și creșterea cu 30% a economiilor de energie primară în cele trei cămine, contribuind la creșterea calității vieții generațiilor viitoare. Cel de-al doilea obiectiv, tot general, se referă la crearea unor spații moderne și a unor medii de învățare performante în căminele UVT, pentru a combate accesul limitat la educație al studenților, în special a celor proveniți din medii socio-economice defavorizate, iar cel de-al treilea obiectiv, de această dată formulat în termeni foarte concreți, se referă la modernizarea a 1200 de locuri de cazare în aceste cămine, dintre care 480 locuri de cazare (40%) pentru studenții proveniți din medii defavorizate, în cele trei cămine studențești, pentru asigurarea dimensiunii sociale și incluzive a învățământului superior.

Valoarea investiției este de 26.326.900,85 lei, din care 23.623.880,00 lei finanțare nerambursabilă și 2.703.020,85 lei contribuția UVT.

Lucrările ce vor fi realizate implică renovarea energetică moderată, cu mai multe soluții tehnice, respectiv reabilitarea  energetică generală a anvelopei termice a clădirilor prin izolarea termică a pereţilor exteriori şi refacerea finisajelor, termoizolarea planseului peste ultimul nivel și a planșeului peste subsol (partea opacă a anvelopei termice), dar și schimbarea tâmplăriei exterioare din PVC (indiferent de starea de uzură) cu tamplarie cu rama din AL cu rupere de punte termică, cu vitraj din geam termoizolant triplu, modernizarea instalațiilor prin înlocuirea conductelor de distribuție agent termic de încălzire și apă caldă de consum,  modernizarea sistemului de iluminat, înlocuind corpurile existente cu corpuri dotate cu surse tip LED, înlocuirea corpurilor statice și a obiectelor sanitare (cu consum redus de apă) și, nu în ultimul rând, introducerea echipamentelor de producere energie din surse regenerabile (fotovoltaice).