Proiect unic de accesibilizare instituțională pentru nevăzători, lansat la UVT

Avem bucuria de a vă invita să fiți alături de noi în data de 7 decembrie 2023, de la ora 13:15, la sediul central al Universității de Vest din Timișoara (bv. Vasile Pârvan nr. 4), în sala A01, pentru lansarea proiectului „MapSense – Navigating the World by Touch”, un proiect unic în România, care accesibilizează sub forma unor machete tactile clădirea principală de pe Pârvan 4. Evenimentul este organizat cu ocazia Zilei Mondiale a Persoanelor cu Dizabilități, care se celebrează anual în luna decembrie.

La eveniment vor participa rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea, coordonatorii de proiect și reprezentanții Facultății de Sociologie și Psihologie a UVT.

Echipa implicată în proiect a lucrat mai bine de un an la realizarea celor șapte machete de mari dimensiuni. Acestea sunt printate din plastic, prin tehnica de printare 3D. Scopul lor este să ofere persoanelor nevăzătoare un model redus la scară al structurii fiecărui etaj al clădirii. Astfel de modele tactile ajută nevăzătorii să înțeleagă spațiul în care se află și să se orienteze mult mai bine în interiorul unei clădiri atât de complexe. Machetele vor fi montate la intrarea principala și în dreptul ieșirii din lift de la fiecare etaj. Lucrarea este rezultatul unei munci de echipă, în care s-au implicat studenți și profesori din Facultatea de Sociologie și Psihologie, Departamentul de Geografie și Departamentul de Informatică.

Vă așteptăm!