Proiectul RoS-NET2, finalist în competiția REGIOSTARS 2023

Ne face plăcere și suntem mândri că proiectul „România-Serbia NETwork pentru evaluarea și diseminarea impactului activităților de extracție a cuprului asupra calității apei în zona transfrontalieră” (RoS-NET2), implementat în cadrul Departamentului Biologie-Chimie, se numără printre cei cinci finaliști la premiile REGIOSTARS 2023 ! Juriul REGIOSTARS 2023 a evaluat 228 aplicații și a selectat 30 de finaliști (https://regiostarsawards.eu/). Proiectul nostru este finalist la categoria ”A green Europe”, poate fi regăsit sub numele ”From mine to river. The Water Guardians!”.

Redăm decrierea proiectului nostru care a condus la această nominalizare.

Apa este esențială pentru viață, în timp ce mineritul oferă resurse economice. Subteranul zonei transfrontaliere România-Serbia este bogat în resurse, dar mineritul a afectat mediul înconjurător, transformând apa în „cea mai comună victimă a mineritului”. Trebuie să împărtășim date pentru a înțelege modul în care poluarea chimică afectează solul și apa. Două universități și un ONG au căutat o soluție de reducere a gradului de poluare cauzat de activitățile miniere și de restabilire a atractivității naturale a zonei de frontieră.

Chiar dacă operațiunile miniere au fost reduse considerabil în România, studii recente sugerează că Serbia a devenit al doilea producător de cupru din Europa, cu situri miniere importante în regiunea de graniță. Aceste țări au aplicat strategii diferite în ceea ce privește exploatarea cuprului, răspunzând foarte diferit la provocările comune ridicate de activitățile miniere și de poluarea mediului.

Colectarea datelor este un instrument esențial pentru a înțelege efectele trecute asupra solului și apei, oferind soluții de remediere pentru carierele închise și furnizând analize de mediu actuale. Folosind trei noi instrumente de cercetare, am fost pregătiți să evaluăm calitatea apei, efectuând caracterizarea fizică, chimică și toxicologică a pâraielor, solurilor și sedimentelor din regiunile de exploatare a cuprului.

Datele științifice adunate ne-au permis să dezvoltăm, în colaborare, studii avansate, propunând noi proceduri pentru îmbunătățirea serviciilor transfrontaliere de protecție a mediului. Prin munca noastră, pentru a aborda problemele de poluare a apei, am oferit cunoștințe în luarea deciziilor pentru 257 de administrații publice și 16 ONG-uri.

Mai mult, am ales să împărtășim informații pentru peste 1.000 de elevi, studenți și cercetători, prezentându-le rezultatele studiilor științifice obținute. A fost creată o bază de date ca nou sistem de monitorizare, devenind o bază publică de cunoștințe cu informații privind mediul în zonele miniere de frontieră. În prezent, 50.000 de locuitori sunt la curent cu posibile acțiuni de remediere pentru a reduce gradul de poluare a apei și pentru a restabili atractivitatea naturală a zonei transfrontaliere româno-sârbe.