Promovând filologia clasică în spațiul preuniversitar

Pentru promovarea programului de studii de licență de Limbi Clasice (Limba și literatura latină – Limba și literatura greacă veche), am inițiat o serie de vizite în câteva dintre liceele din Timișoara: Liceul Teoretic „J. L. Calderon”, Colegiul Național Bănățean și Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”. Dincolo de aceste vizite, au fost organizate și întâlniri online cu elevii altor două licee timișorene: Liceul Teoretic „Vlad Țepeș” și Liceul Teoretic „Dositei Obradovici”. Cadrele didactice de la toate aceste instituții de învățământ: Aurelia Ihnatiuc (Liceul Teoretic „J. L. Calderon”), Dorina Popescu (Colegiul Național Bănățean), Anca Sebestyen (Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”), Nicoletta Sturza (Liceul Teoretic „Vlad Țepeș”) și Dana Camelia Rusu (Liceul Teoretic „Dositei Obradovici”) s-au dovedit gazde extrem de primitoare, dispuse să colaboreze cu membrii colectivului nostru de filologie clasică, în vederea susținerii programului de filologie clasică, recent acreditat.

Într-un astfel de context, îmbucurător a fost faptul că elevii înșiși – aflați în ultimul an de liceu – s-au arătat interesați de oferta noastră educațională, de beneficiile studierii limbilor clasice, ca și de ocupațiile posibile pentru un absolvent de clasice, conform COR (Clasificarea Ocupaţiilor din România). Atmosfera a fost una relaxată, iar dialogul cu cei aflați în sălile de curs a fost viu și antrenant. Un interes aparte a stârnit și Concursul național de limbi și culturi clasice pentru elevi „Ecaterina Andreicaˮ, unde aceștia au fost invitați să participe, fie că și-au dorit să se înscrie la secțiunea I (de traducere și interpretare de text latin sau grec) sau la secțiunea a II-a (de creativitate artistică): unul dintre videoclipurile realizate de participanții la ediția anterioară a concursului a fost în mod deosebit savurat și apreciat atât de profesori, cât și de junii lor discipoli.

Dincolo de aceste întâlniri, organizate în liceele urbei noastre, în data de 18 aprile 2024, i-am avut drept oaspeți, în cadrul Universității de Vest, pe elevii Liceului Teoretic „Josef Gregor Tajovsky”, din Nădlac, jud. Arad, însoțiți de profesoara lor, dr. Ionela Filipaș, ea însăși o absolventă a secției noastre și o foarte entuziastă susținătoare a studiilor clasice în spațiul preuniversitar. Elevii dumneaei au participat, alături de studenții anului al III-lea, la un curs de lexicologie latină, susținut de lect. dr. Maria Subi, care a prezentat, în fața auditoriului, terminologia cromatică prezentă în limbajul artistic latin, ilustrând-o printr-o suită de reprezentări picturale, inspirate din operele literare ale Antichității greco-romane. În sfârșit, la finalul acestui curs, care a fost un prilej de reafirmare a valorilor limbii şi culturii latine, elevii, profesorii și studenţii au rămas laolaltă pentru a socializa, a se fotografia și a face cunoștință cu Universitatea de Vest din Timișoara ‒ o instituție academică deschisă mereu către viitorul reprezentat de noile generații: elevii de astăzi – studenții noștri de mâine.

Lect. Dr. Maria Subi