Quand les idées se rencontrent dans une «polémique cordiale» sau despre cercurile literare studențești Goncourt

În perioada 7 septembrie – 30 octombrie 2021 echipa de studenţi de la Departamentul de Limbi şi Literaturi Moderne – Franceză, LIT-UVT a participat la concursul naţional studenţesc interuniversitar Liste Goncourt: choix roumain 2021. Sunt în concurs şapte universităţi din România: Universitatea din Bucureşti, Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, Universitatea de Vest din Timişoara, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași, Universitatea Lucian Blaga din Sibiu, Universitatea din Craiova, Universitatea Transilvania din Braşov, fiecare participă cu o echipa formată din 10-13 studenţi. Echipa timişoreană, coordonată în acest an de conf. univ. dr. habil. Ramona Maliţa şi de lect. univ. dr. Ioana Marcu, a avut doisprezece studenţi în componenţă: inimoși și dornici de lectură, critici atenţi ai romanelor din literatura franceză actuală, intrate in concurs (selecţia Goncourt este făcută de Academia Goncourt în septembrie 2021). Timp de şase săptămâni studenţii citesc romanele selectate, le dezbat în duble întâlniri săptămânale, le identifică punctele slabe şi pe cele forte, în urma unor atente şi riguroase analize literare. La sfârşitul dezbaterilor, studenţii stabilesc un clasament al celor mai bune romane pe care îl confruntă, în faza finală a concursului, cu cel al altor echipe studenţeşti din țară.

Anul acesta reuniunea naţională a acestora a avut loc on-line (via Zoom) în 2 noiembrie, cu gazdele organizatoare aflate la Biblioteca Națională a României. Încă o dată s-a confirmat  intuiţia critică a echipei timişorene: dezbaterile literare minuţioase asupra romanelor proaspăt ieşite de sub tipar vara aceasta au fost nepărtinitoare şi eficiente.

Iată echipa studenţilor filologi timişoreni participanţi la acest concurs:

GHERASIM Claudiu (Master Studii Romanice – Franceza II, liderul echipei și reprezentantul nostru la dezbaterea finală), DOBRESCU Andreea (doctorandă anul I), TECAR Andrada (Master Studii Romanice – Franceza II), LAZEA Alexandru (Master Studii Romanice – Franceza I), ȚUȘCA Livia (Limbi şi Literaturi – Franceza II),  PADURE Iulia  (Limbi şi Literaturi – Franceza II), BANDAC Iulia (Limbi şi Literaturi – Franceza III), LINȚA-BĂLAN Iasmina (Limbi şi Literaturi – Franceza III), MÎRNEA Patricia (Limbi şi Literaturi – Franceza III), SURCEL Georgiana (Limbi şi Literaturi – Franceza III), CHEROIU Ioana  (Limbi Moderne Aplicate III), UNTARU Valentina (Limbi Moderne Aplicate III).

Împreună cu toţi colegii de la Catedra de limbi romanice ţin să felicit din plin studenţii noştri pentru dăruirea lor, pentru implicarea, motivarea şi seriozitatea de care au dat dovadă pe parcursul tuturor reuniunilor literare de la cercul La Pléiade din această toamnă.

Conf. univ. dr. habil. Ramona Maliţa

LIT-UVT