Recital de orgă și duduk / Cristina Struța, Cosmin Bălean

Vă invităm miercuri, 12 iulie, de la ora 19.00, la Biserica Evanghelică Luterană, să ascultați orga împreună cu unul din cele mai vechi instrumente din lume: duduk-ul. Cristina Struța, directorul artistic al Festivalului nostru, și Cosmin Bălean, singurul interpret la duduk din România, vă așteaptă să descoperiți sonoritățile acestei combinații speciale și lucrările tradiționale armene pe care le-au inclus în programul concertului.

𝙋𝙧𝙤𝙜𝙧𝙖𝙢

❖ Preludiu lucrare tradițională armeană
❖ Johann Sebastian Bach (1685-1750), Sonatina Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit
❖ Komitas (1869-1935) arr Ioan Dobrinescu, Chinar es
❖ Domenico Zipoli (1688 – 1726), Pastorala
❖ Cireșul înflorit lucrare tradițională armeană
❖ Johann Sebastian Bach (1685- 1750), Choral Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ, BWV 639
❖ World is silent – lucrare tradițională armeană
❖ Enrico Pasini (1935-2022), Cantabile nr.2
❖ Balada – lucrare tradițională armeană
❖ Leon Boellmann (1862 – 1897), Suite Gotique, op.25 Toccata

Participarea la toate concertele este liberă, în măsura disponibilităților locurilor și nu necesită înscriere.

𝐏𝐫𝐨𝐢𝐞𝐜𝐭𝐮𝐥 𝐟𝐚𝐜𝐞 𝐩𝐚𝐫𝐭𝐞 𝐝𝐢𝐧 𝐏𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦𝐮𝐥 𝐜𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐚𝐥 𝐧𝐚ț𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥 𝐓𝐢𝐦𝐢ș𝐨𝐚𝐫𝐚 – 𝐂𝐚𝐩𝐢𝐭𝐚𝐥ă 𝐄𝐮𝐫𝐨𝐩𝐞𝐚𝐧ă 𝐚 𝐂𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐢𝐢 î𝐧 𝐚𝐧𝐮𝐥 𝟐𝟎𝟐𝟑 ș𝐢 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐟𝐢𝐧𝐚𝐧ț𝐚𝐭 𝐩𝐫𝐢𝐧 𝐩𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦𝐮𝐥 𝐋𝐨𝐁𝟐𝟎𝟐𝟑+, 𝐝𝐞𝐫𝐮𝐥𝐚𝐭 𝐝𝐞 𝐂𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮𝐥 𝐝𝐞 𝐂𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐚 ș𝐢 𝐀𝐫𝐭ă 𝐚𝐥 𝐉𝐮𝐝𝐞ț𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐓𝐢𝐦𝐢ș, 𝐜𝐮 𝐬𝐮𝐦𝐞 𝐚𝐥𝐨𝐜𝐚𝐭𝐞 𝐝𝐞 𝐥𝐚 𝐛𝐮𝐠𝐞𝐭𝐮𝐥 𝐝𝐞 𝐬𝐭𝐚𝐭, 𝐩𝐫𝐢𝐧 𝐛𝐮𝐠𝐞𝐭𝐮𝐥 𝐌𝐢𝐧𝐢𝐬𝐭𝐞𝐫𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐂𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐢𝐢.

Organizator: Asociația Culturală Timorgelfest
Finanțatori: Consiliul Judeţean Timiş, Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Muzică și Teatru – UVT, Ministerul Culturii, Timișoara 2023
Parteneri: Episcopia Romano-Catolică Timișoara/Bistum Temeswar/Temesvári Egyházmegye, Biserica Evanghelică Lutherană Timişoara, OSUT, FITT Timisoara, Casa Studentilor Timisoara, Biserica Adventistă Betania din Timișoara
Partneri media: West City Radio, QUB, Radio Timișoara – LIVE VIDEO, TVR Timisoara, tion.ro