„Redisigning cities for people – Urban mobiliy analysis and sustainable cities”

Joi, 3 noiembrie 2022, seria de conferințe „Idei care schimbă lumea” a continuat cu un eveniment dedicat modului în care folosim datele digitale pentru a lua decizii informate în vederea construirii infrastructurii incluzive și a eficientizării mobilității oamenilor.

Evenimentul, intitulat „Redisigning cities for people – Urban mobiliy analysis and sustainable cities”, s-a desfășurat în sala A01 și l-a avut ca invitat pe Dr. Milan Janosov, Chief Data Scientist la Baoba Insurance și cercetător la Departamentul de Știința Rețelelor și a Datelor de la Universitatea Central Europeană, Austria.

Rectorul Universității de Vest din Timișoara, Marilen Gabriel Pirtea, a declarat: „Suntem onorați să avem parte la Universitatea de Vest din Timișoara de numeroase personalități și tematici impresionante. Ne bucurăm că le putem oferi tinerelor generații repere solide și modele de urmat care să le insufle iubirea pentru cultură, știință și implicare civică.”

Acest eveniment face parte din Programul Cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii”, teritoriul Oameni, stația Reflecții, este finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, cofinanțat de Consiliul Județean Timiș.