Reuniune a Consiliului UE în Aula Bibliotecii Centrale Universitare, un eveniment marca UNITA

Aula BCUT a găzduit joi, 18 aprilie 2024 o reuniune a miniștrilor statelor membre ale Uniunii Europene. Este vorba, desigur, despre o simulare care a implicat studenții Facultății de Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării, de la specializările Relatii Internaționale și Studii Europene, respectiv Administrație publică, anul 2. La ineditul eveniment studenții au jucat rolul de miniștii, participând la o reuniune a Consiliului Uniunii Europene, având misiunea de a exprima puncte de vedere naționale, necesar a fi armonizate în vederea adoptării unei directive europene. Alți studenți au jucat rolul Comisiei Europene, respectiv Parlamentului European.

Obiectivul de învățare al activității a vizat experimentarea modului în care se negociază și se iau deciziile europene, atrăgând atenția asupra rolului diferitelor interese naționale. Evenimentul a fost organizat în parteneriat de către Consorțiul European UNITA, pachetul de lucru 2.5. European Citizenship Initiative, Centrul de Documentare Europeană Timișoara și Biblioteca Centrală Universitară ‘Eugen Todoran’ Timișoara. Partenerii au pregătit pentru participanți broșuri informative, cărți și materiale promoționale.

Grupul de lucru European Citizenship Initiative al UNITA își propune derularea unei serii de activități menite să disemineze cunoaștere și să genereze schimburi de idei cu privire la identitatea și cetățenia europeană în contextul discuției mai largi despre integrarea europeană. Activitățile se adresează atât comunității academice a Universității de Vest din Timișoara cât și comunității extinse a orașului Timișoara și a regiunii Banat. O altă activitate urmează a se derula în luna mai, în plină campanie electorală pentru alegerile europene, iar de această dată participanții vor fi liceeni timișoreni.