„România: Revoluția 1989”

Expresie a forței artistice a Facultății de Muzică și Teatru, cu implicarea a peste 150 de studenți, spectacolul „România: Revoluția 1989” a avut premiera absolută pe scena Operei Naționale din Timișoara, în 15 decembrie 2019, fiind singura creație și montare scenică despre Revoluția din 1989.

Pentru a ține trează memoria Cetății, pentru a păstra veșnic viu spiritul liber al Timișoarei, dar și pentru a nu permite tinerelor generații să-și uite eroii, Facultatea de Muzică și Teatru a UVT își propune să reia acest spectacol în fiecare an, pe 15 decembrie, amintind acele zile transfigurate de sânge și lupte, din Balconul Operei, când s-a coborât direct în Istorie!

Spectacolul „România: Revoluția 1989” a putut fi urmărit marți, 15.12.2020, de la ora 19:00, pe canalul local de televiziune TVR Timișoara.

În acest an, cu excepția tenorului american William Scott, care l-a interpretat pe Nicolae Ceaușescu, soliști au fost profesorii și studenții Facultății de Muzică și Teatru, rolul Elenei Ceaușescu fiind interpretat de lect. univ. dr. Ioana-Mia Iuga, actualmente prodecanul facultății, iar cel al Mamei, de către lect. univ. dr. Simona-Daniela Negru.

„România: Revoluția 1989” este o operă în două acte, pe muzica și libretul lui Aron Garber.

Regie: asist. univ. drd. Nicolae-Mihai Brânzeu

Dirijor: lect. univ. dr. Sebastian Felea