Webinar de autocunoaștere și dezvoltare personală

Echipa Centrului de Consiliere și Orientare în Carieră (CCOC) din cadrul Universității de Vest din Timișoara invită elevii din întreaga țară la o serie de webinare dedicate dezvoltării personale și profesionale.

Webinarele din acest program se vor desfășura lunar,  în a treia joi a fiecărei luni. Temele abordate în cadrul acestora au o succesiune logică și coerentă necesară unei integrări optime a informațiilor prezentate. Astfel, echipa CCOC-UVT își propune să ofere elevilor un sprijin în procesul de cunoaștere personală, de valorificare a resurselor personale, dar și de înțelegere a parcursului educațional.

Totodată, UVT dorește să ajute elevii să gestioneze cu succes procesul de învățare, examenul de Bacalaureat, examenul de admitere la programul de studii dorit și să aleagă responsabil și informat traseul viitor al studiilor, al carierei.

Primul webinar din acest program de formare a avut loc în data de 17.12.2020, începând cu ora 17:00, pe platforma Zoom, având tema Autocunoașterea și Dezvoltarea personală.

În general, întrebarea „Cine sunt?” este una dintre marile dileme ale existenţei, iar procesul de căutare a răspunsului este unul complex și continuu. De ce ar trebui să ne cunoaştem pe noi? Deoarece atât în cunoașterea „celuilalt”, cât și a lumii, primul pas este cunoaşterea de sine. Adesea, ce se petrece în lumea exterioară reflectă stările noastre interioare: dacă în sufletul nostru e linişte, lumea de afară este minunată, dacă suntem tulburaţi, agitaţi, dezorientaţi – aşa arată şi lumea din jur.

Aşadar, acest webinar și-a propus să răspundă participanților la întrebări precum:

• Care sunt calitățile, valorile și resursele mele?
  • Cum îmi pot folosi resursele într-un mod optim?

Următoarele teme pe care echipa CCOC-UVT le propune prin webinare vor fi:

• Încredere personală și stimă de sine
  • Convingerile personale și modul în care ne influențează deciziile

Începând cu luna ianuarie 2021, UVT propune elevilor un program complex de formare. Pe lângă webinarele dedicate dezvoltării personale a acestora, va fi inițiat și un program online de pregătire pentru examenul de Bacalaureat, pentru fiecare disciplină, dar și o serie de concursuridedicate elevilor, în toate domeniile de studii ale UVT.

De asemenea, UVT pune la dispoziția elevilor platforma YTM, prin care aceștia pot parcurge în mod gratuit teste de orientare psihovocațională, cu scopul de a-i sprijini în procesul de alegere a viitorului traseu educațional. După parcurgerea acestor teste, orice elev poate solicita o ședință de consiliere cu unul dintre consilierii CCOC-UVT, printr-un e-mail la adresa ccoc@e-uvt.ro.

La toate evenimentele și activitățile propuse de UVT participarea elevilor este gratuită! Parteneri ai acestor evenimente: Consiliul Național al Elevilor, Consiliul Județean al Elevilor Timiș.