Salonul Național de Fotografie „FOTOGEOGRAFICA 2023” se deschide la UVT

Universitatea de vest din Timișoara are bucuria de a vă invita să participați marți, 7 noiembrie 2023, începând cu ora 18:30, la deschiderea Salonului Național de Fotografie „FOTOGEOGRAFICA 2023”. Evenimentul va avea loc la Universitatea de Vest din Timișoara (sediul V.Pârvan 4, în holul principal).

Cu acest prilej, va fi prezentat şi catalogul „Fotogeografica 2023”, care conţine mesajul doamnei Natalia-Elena Intotero, ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse, fotografiile premiate pe cele trei secţiuni ale concursului – patrimoniu cultural, peisaj natural și wildlife, la categoriile elevi/studenți și open – cât şi cele mai reuşite lucrări din galeria foto a concursului (expo online www.fotogeografica.ro).

Expoziţia  „Fotogeografica 2023”  prezintă în imagini şi în albume foto fragmente vizuale ce surprind patrimoniul cultural şi natural al României, realizate de artiști tineri și consacrați, și poate fi vizitată în perioada 7 –20 noiembrie 2023, în contextul în care Timișoara este ”Capitala Europeană a Culturii 2023”.

Mai mult decât oricând, într-un an în care comunitatea timișoreană susține programul Capitalei Europene a Culturii, România este promovată internațional printr-o colecție unică de bogății umane, culturale și naturale. Identitatea românească este recunoscută internațional, în concertul vocilor paneuropene, în primul rând prin însumarea valorilor ei culturale, cele ce țin de specificul nostru – creații, tradiții, obiceiuri -, dar și prin punerea în lumină a locurilor unice ale acestei țări, natura și comorile ei, bine reflectate în cadrul proiectului găzduit de UVT – Fotogeografica 2023” – afirmă rectorul Universității de Vest din Timișoara, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea.

Fotogeografica s-a transformat dintr-un concurs anual de fotografie deschis tineretului, completat cu o multitudine de activități, publicații, expediții de teren și o permanentă interogație despre rolul acestui gen, într-o ”mișcare-fenomen”. Standardul a crescut an de an, iar premianții au devenit ulterior profesioniști respectați, cu trofee în competiții prestigioase internaționale, au ilustrat publicații și albume, au realizat expoziții personale de mare succes.

_______________________________

Evenimentul este realizat de Casa de Cultură a Studenţilor Bucureşti, sub egida Ministerului Familiei, Tineretului şi Egalității de Șanse, cu suportul Universității de Vest din Timișoara pentru evenimentul special organizat în programul Timișoara 2023.

Partenerii onorifici ai proiectului: RePatriot, Biblioteca Națională a României, Opera Națională din București, Teatrul ”I.L. Caragiale” din București, Zitec, Universitatea Politehnică București, Universitatea din Bucureşti – Facultatea de Geografie, Universitatea de Vest din Timișoara, UNESCO ProNatura, Radio Bucureşti FM, Fan Courier, România Sălbatică, Revista Fotografia, Fotoclub Orizont Sibiu, Asociația Speologică Sfinx, Comentator.ro, Editura Integral, Asociația pentru Conservarea Diversității Biologice, Life Wolf, Asociația Speologică Focul Viu, Fotoclub Orizont, Foto4ever, Centrul de Cercetare a Mediului și Efectuarea Studiilor de Impact, Fundația Culturală „Niște Țărani”, Contrast, Cercetașii României – Centrul Local Sf. Nicolae.

_______________________________

Info: www.fotogeografica.ro