Școli de vară și ateliere mobile, organizate de FMI

Facultatea de Matematică și Informatică se implică serios și în mediul preuniversitar.

În urma unei competiții, Lect. dr. Alexandra Fortiș a câștigat proiectul de educație non-formală în informatică: ”Caravana CoderDojo – Building the Future of Computer Science”, care a fost selectat spre finanţare în ediţia Științescu 6.0.

Cu sprijinul financiar al Hamilton Central Europe, al Fundației Româno-Americane, Fundației Bosch și Fundației Comunitare Timișoara, Facultatea de Matematică și Informatică va organiza două școli de vară în laboratoarele UVT și cinci ateliere mobile la școli din mediul rural și mic urban din județ.

Proiectul va fi implementat în intervalul aprilie – octombrie 2023 și se va adresa unui număr de aproximativ 120 elevi cu vârste cuprinse între 10-18 ani. De asemenea, vor fi integrați copii proveniți din rândurile refugiaților din Ucraina.

Activitățile coordonate de mentori voluntari, studenți și cadre didactice de la FMI, vor include ateliere de robotică, programare a microcontrollerelor, tipărire aditivă 3D, utilizare sigură a mediului digital precum și activități sportive/wellbeing coordonate de Asocația ”Ora lui Robert”.