Simpozionul internațional SYNASC 2023 – Symbolic and Numeric Algorithms for Scientific Computing – ediția 25

Departamentul de Informatică din cadrul Facultății de Matematică și Informatică organizează, anual din 1999, simpozionul internațional SYNASC (https://synasc.ro/2023) în parteneriat cu Institutul de Calcul Simbolic al Universității Johannes Kepler din Linz, Austria și Institutul e-Austria din Timișoara.

Ediția a 25-a a simpozionului s-a organizat, în perioada 11-14 septembrie 2023, în colaborare cu LORIA (Lorraine Research Laboratory in Computer Science and its Applications) la Nancy, Franța.  Anul acesta, coordonatorul științific al simpozionului a fost Sorin Stratulat de la Université de Lorraine secondat de Mircea Marin de la Universitatea de Vest din Timișoara.

Programul fiecăreia dintre cele 4 zile ale simpozionului a inclus prezentări invitate susținute de către cercetători de top din domeniu.  La această ediție au fost invitați să susțină prezentări în plen  Horațiu Cîrstea (Université de Lorraine, Franța), James Davenport (University of Bath, UK), Fairouz Kamareddine (Heriot-Watt University, UK), Andrei Păun (Universitatea din București), Radu Stoica (Université de Lorraine, Franța), Thomas Sturm (CNRS, Franța). Pe lângă aceste prezentări au fost incluse în program două tutoriale: “The TLA+ Language and Tools for Specifying and Verifying Systems” (susținut de către Stephan Merz de la INRIA, Franța) și “Performance and Compliance Anomaly Detection”  (susținut de către Gabriel Iuhasz de la Universitatea de Vest din Timișoara).

La simpozionul organizat în variantă hibridă au fost prezentate de către cercetători din 23 de țări, 75 de lucrări  pe tematici correlate cu secțiunile simpozionului: calculul simbolic și numeric,  logica matematice și limbajele de programare, fundamentele teoretice ale informaticii, calculul distribuit și inteligența  artificială. Pe lângă sesiunile dedicate principalelor secțiuni ale simpozionului s-au desfășurat 3 workshop-uri pe tematici înrudite (metode iterative în determinarea punctelor fixe, tehnici de prelucrare a imaginilor cu aplicații în medicină şi industrie,  calcul inspirat de natură) și două sesiuni speciale,  una organizată pentru celebrarea profesorului James Davenport, Doctor Honoris Causa al Universității de Vest din Timișoara, cu ocazia împlinirii a 70 de ani și cealaltă dedicată studenților.  Premiul pentru cea mai bună lucrare elaborată de către un student a fost acordat studentei Andreea Muscalagiu de la Universitatea Babeș Bolyai din Cluj-Napoca.

Synasc 2023 a beneficiat de sprijinul universităților și institutelor de cercetare partenere: LORIA, Université de Lorraine, CNRS, INRIA, Centrale Supelec, Universitatea de Vest din Timisoara, Fundația Universității de Vest, IeAT Timisoara și de cel al unor companii din domeniul IT dintre care menționăm:  ETA2U, Nokia, Hella, Continental Automotive, Cmed, Genisoft, CyberBee Software și MemIQ.

Detalii suplimentare pot fi găsite la http://synasc.ro/2023  sau  contactând organizatorii  (prof. dr. Viorel Negru,   viorel.negru@e-uvt.ro).