Specializarea Artele spectacolului – Actorie în limba germană reprezintă UVT la Iași

Studenții specializării Artele spectacolului – Actorie în limba germană din cadrul Facultății de Muzică și Teatru a Universității de Vest din Timișoara încep anul universitar în forță, prin participarea la cea de-a XV-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru pentru Publicul Tânăr Iași, care se desfășoară în perioada 1-9 octombrie 2022 sub genericulConflict-Confruntare. Timișorenii vor avea o reprezentație cu Sinergii. Interacțiuni stilistice, în regia lui Niky Wolcz (Columbia University New York, visiting professor al Universității de Vest din Timișoara), în data de 5 octombrie de la ora 11.00, la Facultatea de Teatru. Din distribuție fac parte Maria Gagea, Maria Gheorghiu, Flavius Ichim, Raluca Ille, Jacqueline Kohl și Dana Niculescu, în vreme ce managementul de proiect a fost asigurat de prof. univ. dr. habil. Eleonora  Ringler-Pascu. Este pentru prima dată când Facultatea de Muzică și Teatru a UVT a fost invitată să participe la acest festival. Reprezentația are o durată de o oră și jumătate și se desfășoară în limba germană, cu supratitrare în română.

Prezentare work-in-progress a studenților de la specializarea Artele spectacolului – Actorie în limba germană sub coordonarea profesorului Niky Wolcz, Sinergii. Interacțiuni stilistice propune o călătorie prin diferite epoci din dorința de a aduce în prim plan interacțiunile dintre texte dramatice aparținând unor perioade istorice diferite. Sinergiile stilistice se nasc datorită interacțiunilor dintre fragmentele de text selectate: încercări pre-postdramatice ale lui Peter Handke (Kaspar) și Heiner Müller (Hamletmaschine), exemple din baroc și rococo bazate pe piesele lui Molière (Tartuffe și Mizantropul), efecte de distanțare ale songurilor brechtiene, reinterpretarea expresionistă a lui Hofmannsthal din piesa Electra, sugestii ale constructivismului, respectiv ale suprematismului în fragmente din Elizaveta Bam de Daniil Harms și Mysteria buff de Vladimir Maiakovski. Sinergii. Interacțiuni stilistice a avut premiera în data de 2 iunie 2022 la Teatrul German de Stat Timișoara, în deschiderea Festivalului de artele spectacolului germAct.

Festivalul Internațional de Teatru pentru Publicul Tânăr Iași (FITPTI) a ajuns, anul acesta, la cea de-a XV-a ediție. Vreme de nouă zile publicul tânăr de toate vârstele se poate bucura de reprezentațiile oferite de numeroase trupe de teatru din toate colțurile lumii. Alături de teatru, FITPTI 2022 vine și cu lansări de carte, cu expoziții de artă, cu ateliere și dezbateri. Programul complet al evenimentelor poate fi consultat aici: https://luceafarul-theatre.ro/festivalul-international-de-teatru-pentru-publicul-tanar/fitpti-2022/festivalul-international-de-teatru-pentru-publicul-tanar-iasi-2022/

Alina Mazilu

Responsabil specializare Artele spectacolului – Actorie în limba germană