”Spring Physics Camp”, tabără de explorare a științei pentru studenții fizicieni

Pentru a treia oară consecutiv, Facultatea de Fizică – UVT a organizat în perioada 26-28 aprilie 2024 tabăra de primăvară ”Spring Physics Camp” la Baza Didactică și de Cercetări Interdisciplinare a UVT de la Gărâna. Această tabără este o oportunitate unică pentru elevii de liceu cu rezultate excepționale la Concursul Național de Fizică „Constantin Sălceanu”, desfășurat de către Facultatea de Fizică pe data de 23 martie 2024, de a participa la dezbateri și discuții pe teme actuale din domeniul fizicii, alături de profesori și cercetători de la Facultatea de Fizică și Institutul de Cercetări Avansate de Mediu (ICAM), dar și de la invitați speciali din străinătate. Tabăra, situată în Munții Semenic, la o altitudine de aproximativ 1000 m și la doar 150 km distanță de Timișoara, în satul Gărâna, județul Caraș-Severin, a oferit un cadru inspirator pentru explorarea științei.

Pe lângă activitățile educative interactive, cum ar fi prelegerile susținute de invitați din țară și din străinătate, dezbaterile, măsurătorile de mediu și experimentele de fizică, participanții s-au bucurat și de momente de relaxare și distracție. Vizitarea obiectivelor turistice din împrejurimi, concursurile de fotografie și desen cu temă științifică, precum și concursul de șah au completat experiența taberei.

În acest an, 24 de elevi din Târgu Jiu, Motru, Drobeta Turnu Severin, Alba Iulia, Lupeni, Arad, Lugoj și Timișoara, împreună cu studenți de la Facultatea de Fizică – UVT, au participat la tabăra noastră. Cu această ocazie specială, au fost acordate premii pentru rezultatele excepționale obținute de acești elevi la Concursul de Fizică „Constantin Sălceanu”.

La fel ca în anii trecuți, ”Spring Physics Camp” a fost o experiență memorabilă pentru toți participanții contribuind la alimentarea pasiunii și entuziasmului pentru fizică al viitoarei generații de cercetători și profesioniști în domeniu. Informații privind programul activităților se pot găsi pe site-ul taberei, la https://sites.google.com/e-uvt.ro/springphysicscamp/.