Zilele Carierei la Geografie

Unul dintre cele mai importante și utile evenimente destinate studenților geografi la nivelul Departamentului de Geografie al FCBG, organizat și coordonat de către Dl. Prof. univ. Dr. Nicolae Popa împreună cu colegii din departament, și anume „Zilele Carierei la Geografie”, a înregistrat și în acest an un succes deosebit!

Foarte bine apreciat de către studenți, evenimentul s-a desfășurat în zilele de 9 și 10 aprilie 2024 în cadrul Amfiteatrului A13 din sediul central al Universității de Vest din Timișoara. Invitații din mediul social-economic, potențiali angajatori ai absolvenților noștri, le-au prezentat studenților oportunități de carieră, într-o varietate de domenii în care aceștia sunt formați. Timp de două ore, în două zile consecutive, amfiteatrul a fost plin de studenți, care au înțeles că acest eveniment le este dedicat în exclusivitate lor.

Studenții participanți au avut ocazia să stea de vorbă inclusiv cu absolvenți de Geografie din anii trecuți, cu excelente cariere profesionale în planificarea dezvoltării teritoriale, dezvoltare și amenajare turistică, administrație locală, dezvoltare regională, agenții de turism, hoteluri și restaurante, free-lance de succes etc.

Le mulțumim tuturor: invitați, studenți și colegi, care au contribuit prin prezența și prestația lor la reușita acestui eveniment! Mulțumiri speciale Asist. Dr. Alexandra Potra, împreună cu care a fost organizat evenimentul.