”Still Life” de Sami Al Mouallem

Filmele studențești produse la Facultatea de Arte si Design – UVT intră în circuitul festivalurilor internaționale de cinema.

Filmul de scurt metraj Still Life de Sami Al Mouallem s-a remarcat recent în competiția secțiunii „Rolling Ideas” a Festivalului „Short to the Point” (STTP), obținând premiul „Best Student Short. Short to the point” (STTP) reprezintă o rețea internațională de distribuție, difuzare și promovare a scurtmetrajelor și a autorilor lor, oferind profesioniștilor și amatorilor oportunitatea de a-și promova filmele, de a le proiecta în cinematografe neconvenționale din întreaga lume și chiar de a împărtăși experiența și cunoștințele lor celor care au nevoie de sfaturi și îndrumare.

De asemenea la sfârșitul lunii februarie am primit confirmarea că filmul a fost selecționat în competiția oficială a festivalurilor internaționale de film de scurtmetraj „Staten Island Summer of Shorts” și „Barcelona Indie Awards”. Este doar începutul unui traseu în circuitul de festivaluri de film de scurtmetraj pe care îl dorim să fie cât mai extins. De altfel, în perioada următoare sunt așteptate deciziile juriilor de preselecție de la numeroase alte festivaluri la care filmul „Still Life” a fost înscris.

Sami Al Mouallem este în prezent student în anul 3 la secția Arte plastice Fotografie – Videoprocesarea computerizată a imaginii din cadrul Facultății de Arte si Design – UVT și își pregătește lucrarea de licență. Filmul de scurt metraj „Still Life” este o comedie care explorează autoironic granița dintre vis și realitate, realizată prin combinarea ingenioasă a filmării cu tehnici de animație. Filmul a fost produs în cadrul facultății ca proiect de examen de anul 2 la disciplinele Video, cu sprijinul colegelor de an, Bianca Pascu și Ana Maria Constanda și sub îndrumarea profesorilor Conf. Univ. Dr. Dan Rațiu, Lect. Asoc. Dr. Ioana Dorobanțu-Gordon, Lect. Asoc. Dr. Florin Ianăș și Lect. Asoc. Rafael Vasilcin.

Îi ținem pumnii strânși lui Sami în viitoarele competiții și îi dorim mult succes în proiectele următoare de film. Este un început promițător, inclusiv pentru alte filme ale colegilor care vor fi înscrise în festivaluri în perioada următoare. De asemenea sperăm ca reușita lui să fie o sursă de inspirație și încurajare pentru colegii studenți din generațiile care vin din urmă!

Conf. Univ. Dr. Dan Rațiu