ERASMUS+ BIP – Kultur, Geschichte und Architektur in interkultureller Perspektive: Warschau und Wrocɫaw, Varșovia/ Wrocɫaw

În perioada 4 – 8 martie 2024 un grup de șapte studenți ai specializărilor Limbi și Literaturi (germană – engleză/ engleză – germană), Limbi Moderne Aplicate (germană – engleză) și Germana în context european – studii interdisciplinare și multiculturale de la Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, însoțiți de lect. dr. Mihaela Șandor și lect. Austria Christoph Flechl au participat la programul intensiv mixt ERASMUS+ de tip BIP (Blended Intensive Programme) Kultur, Geschichte und Architektur in interkultureller Perspektive: Warschau und Wrocɫaw  la Varșovia și Wrocɫaw (Polonia). Programul a reunit studenți și cadre didactice de la Institutul de Germanistică al Universității din Varșovia/ Polonia, de la Centrul de Limbi Străine al Bauhaus-Universität din Weimar/ Germania și de la Facultatea de Litere, Istorie și Teologie din cadrul Universității de Vest din Timișoara.

Proiectul ERASMUS+ BIP Kultur, Geschichte und Architektur in interkultureller Perspektive: Warschau und Wrocɫaw a debutat cu două întâlniri online (19 și 27 februarie 2024), în cursul cărora participanții au avut ocazia șă se cunoască, să-și prezinte universitățile și locurile preferate din orașele universitare, să facă cunoștință cu programul mobilității fizice și să alcătuiască echipele de lucru pentru activitățile și atelierele ce urmau să se desfășoare la Varșovia și Wrocɫaw.

Între 4 – 8 martie 2024, cei 38 de studenți din cele trei centre universitare au participat la diverse activități și ateliere în limba germană pregătite cadrele didactice participante la BIP (contact lingvistic, scriere creativă, scrierea unui scenariu, tur de istorie, tur de arhitectură), au vizitat o serie de muzee și obiective turistice din orașele Varșovia și Wrocɫaw, având de rezolvat – pe echipe – diverse sarcini (de ex. în Varșovia: Parcul Ɫazienki, Cartierul Praga, Orașul Vechi, Muzeul Universității, Palatul Culturii și Științei, Muzeul Neon, Muzeul evreiesc Polin, în Wrocɫaw: Universitatea, Muzeul Universității/ Aula Leopoldina/ Turnul matematic, Panorama Rotundă Racɫawicka, Sala Centenarului, Rynek/ Piața Centrală, Cartierul WUWA, Muzeul Hydropolis, Hala Targowa, Cartierul alternativ Nadodrze  ș.a.), au descoperit specialități culinare poloneze, au legat prietenii și au făcut planuri pentru următoarele întâlniri ce vor avea loc la Timișoara și Weimar.