Student Challenge Innovation 2022

Suntem încântați să anunțăm finalizarea celei de-a doua ediții a provocării „Students Challenge Innovation” din cadrul proiectului FDI Societatea Antreprenorială Studențească UVT 2022.

Au participat 40 studenți, în 8 echipe, de la departament Design și Arte Aplicate FAD, 2 mentori invitați: Stefania Tiplea – designer interior și Silvia Tripșa – arhitect, 4 membrii ai juriului: Daiana Vicol ADID, Aida Szilagyi ADID, Alexandra Petcu UVT, Stefania Tiplea. Această competiție creativ-antreprenorială a fost inițiată de SAS UVT împreună cu Facultatea de Arte și Design UVT și în parteneriat cu ADID Timiș (Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Deșeuri Timiș).

Provocarea și-a propus să depășească limitele designului de servicii prin încurajarea unei abordări transdisciplinare pentru rezolvarea unei probleme globale predominante într-un context local.

Amcăutat idei care vor funcționa acum și în viitor, soluții centrate pe om care pot începe mic și la nivel local, dar pot fi extinse și îmbunătățite la nivel național.O soluție de succes trebuie să funcționeze atât pentru utilizatorii individuali cât și pentru grupuri și comunități mai mari, să fie gata să se extindă, să fie adaptată și pentru alții.

• Centrat pe oameni. Ideea să se bazeze pe contextele reale, pe nevoile și obiceiurile oamenilor. Soluția care trebuia proiectată să funcționeze pentru oameni reali și să aibă o influență pozitivă asupra comportamentului lor.

• Bazat pe experiență. Ideea să ofere o experiență de utilizare de impact, plină de satisfacții și de durată, oferind o soluție captivantă care creează o conexiune emoțională și senzorială cu utilizatorii.

• Orientat spre societate. Ideea să vadă în concepția incluzivă a designului în care utilizatorii, grupurile sau comunitățile trecute cu vederea sunt luați în considerare pentru a crea schimbări pozitive în societate.

• Tehnologia activată. Ideea să fie pregătită pentru viitor, pentru peisajul digital în continuă schimbare, să ia în considerare utilizarea responsabilă, sigură și imparțială a datelor și să folosească tehnologia cu înțelepciune și spre bine.

• Circular și durabil. Ideea să își propună abordarea globală precum schimbările climatice, accesul la îngrijire, egalitatea de gen, deșeurile sau poluarea. Este regenerativ pentru lumea noastră și susține inovația durabilă și pozitivă pentru planetă prin gândirea conștientă a consumului și favorizarea comportamentului etic, precum și abilitarea utilizatorilor.

PITCH DAY | STUDENT CHALLENGE INNOVATION 2022 FAD#UVT#SAS

17-18 noiembrie 2022

Less Waste – sustenabilitate, perseverență, fezabilitate, extravaganță.

🎯COLECTARE SEPARATĂ – stație deșeuri cămine UVT

🎯CAMPANIE DE EDUCARE PE COLECTARE SEPARATĂ – postere stradale ADID

Responsabil proiect: conf. univ. dr. Diana Andreescu

Organizatori: asist. cerc. drd. Cezara Pădurean, asist. cerc. dr. Claudia Feti, asist. cerc. drd. Bianca Mic, lector univ. dr. Eugenia Riemschneider, conf. univ. dr. Corina Nani