The 3rd International Symposium on Biblical Exegesis (Timișoara, November 10–12, 2022) – “Pray for the peace of Jerusalem!” Prayer, Thanksgiving, and Worship in Times of Peace and War

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioan Selejan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, s-a desfășurat la Timișoara, în zilele de 10–12 noiembrie 2022, Simpozionul Internațional de Exegeză Biblică, ediția a III-a, cu tema „Să ne rugăm pentru pacea Ierusalimului! Rugăciune, mulțumire și slujire în vremuri de pace și de război” (https://litere.uvt.ro/cs-events/isbe2022/). Evenimentul a fost organizat de părinții profesori Ioan Mihoc (Noul Testament) și Iosif Stancovici (Vechiul Testament) de la Facultatea de Litere, Istorie și Teologie a Universității de Vest din Timișoara.

Lucrările conferinței s-au desfășurat în mediul online cu o participare internațională remarcabilă din Europa, Asia și America de Nord. Deschiderea oficială a avut loc vineri, 10 noiembrie, de la ora 09:00. Alocuțiunile de bun-venit au fost adresate în limba engleză de către dl Octavian Mădălin Bunoiu, prorector al Universității de Vest din Timișoara, dna Valy Ceia, prodecanul Facultății de Litere, Istorie și Teologie a Universității de Vest din Timișoara, și pr. Constantin Jinga, coordonatorul catedrei de Teologie Pastorală de la facultatea menționată. Din partea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan, mesajul a fost adresat de către pr. Nichifor Tănase, consilier eparhial la Sectorul învățământ și activități cu tineretul al Arhiepiscopiei Timișoarei. Lucrările conferinței s-au desfășurat în cincisprezece sesiuni de prezentări și dezbateri, pe durata a trei zile.

În prima zi (joi, 10 noiembrie 2022) au susținut prelegeri: pr. Anthony Giambrone (École Biblique et Archéologique din Ierusalim, Israel), pr. Capodistrias Hämmerli (Universitatea din Fribourg, Elveția), Aleksandar Danilović (Universitatea din Heidelberg, Germania), Petros Vassiliadis (Universitatea Aristotel din Salonic, Grecia), pr. Mihail Milea (Seminarul Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul” din Buzău), pr. Cătălin Vatamanu (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași), Pr. George Cosmin Piț (Mitropolia Ardealului, Sibiu), Mihai Handaric (Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad), pr. John Applegate (Universitatea din Manchester, Anglia, Regatul Unit), pr. Nichifor Tănase (Universitatea de Vest din Timișoara), pr. Olimpiu Nicolae Benea (Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca), Kees den Biesen (Institutul Pontifical Oriental, Roma, Italia), Wojciech Kosek (Universitatea Pontificală Ioan Paul al II-lea din Cracovia, Polonia) și pr. Iosif Stancovici (Universitatea de Vest din Timișoara).

În a doua zi (vineri, 11 noiembrie 2022) au susținut prelegeri: pr. Stelian Pașca-Tușa și Ștefan Gabriel Solomon (Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca), Traian Gheorghe Mocan (Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad), pr. Cătălin Veronel Varga și Irina Deftu (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași), Peter C. W. Ho (Colegiul Biblic din Singapore), pr. Ionuț Daniel Băncilă (Universitatea Humboldt din Berlin, Germania), Nenad Božović (Universitatea din Belgrad, Serbia), pr. Rafał Zarzeczny (Institutul Pontifical Oriental, Roma, Italia), pr. Stelian Tofană (Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca), pr. Ion Sorin Bora (Universitatea din Craiova), pr. Adrian Ioan Murg (Universitatea „Aurel Vlaicu”), pr. Dragoș Andrei Giulea (Universitatea Concordia din Montréal, Québec, Canada), pr. Alexandru Atanase Barna (Universitatea din București) și pr. Ioan Mihoc (Universitatea de Vest din Timișoara).

În a treia zi (sâmbătă, 12 noiembrie 2022) au susținut prelegeri: pr. Stefano Cavalli (Studium Biblicum Franciscanum din Ierusalim, Israel), monahia Bartholomea Raithel (Mănăstirea Dionysios Trikkis & Stagon, Obernhof, Germania), Emilija Vuković (Universitatea din Belgrad, Serbia), Ovidiu Neacșu (Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca), pr. Nagi Edelby (Universitatea Sfântul Iosif din Beirut, Liban), pr. Marian Vild (Universitatea din București), Daniel Mihoc (Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu), pr. Ilie Melniciuc-Puică (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași), Eusebiu Borca (Universitatea de Nord din Baia Mare), Marek Iréneusz Baraniak (Universitatea din Varșovia, Polonia), pr. Srećko Koralija (Universitatea Liberă din Amsterdam, Țările de Jos), Il Akkad (Universitatea din Belgrad, Serbia), ieromonahul Iriney Pikovskiy (Academia Teologică din Moscova, Rusia), pr. Silviu Nicolae Bunta (Universitatea din Dayton, Ohio, Statele Unite) și Ljubica Jovanović (American Public University System, Charles Town, Virginia de Vest, Statele Unite).

Dezbaterile în cadrul ISBE 2022 s-au desfășurat la un nivel înalt, fiind urmărite de un public numeros la fiecare sesiune. Având genericul: „Rugați-vă pentru pacea Ierusalimului și pentru îndestularea celor ce te iubesc pe tine. Să fie pace în întăriturile tale și îndestulare în turnurile tale” (Ps 122,6-7), unul dintre scopurile simpozionului îl constituie promovarea exegezei biblice răsăritene în lume și a rugăciunii în contextul actual. Pe parcursul celor trei ediții (2020–2022), aproximativ șaptezeci de specialiști, cadre didactice, cercetători și studenți au participat la lucrările simpozionului, iar interesul pe plan mondial este în creștere. Lucrările ISBE au fost urmărite de studenți din România, Serbia, Grecia, Polonia, Rusia, America, Italia, Germania, Bosnia și Herțegovina etc.

De asemenea, organizatorii intenționează să publice două volume, unul în limba română, iar altul în limba engleză care vor reuni contribuțiile participanților la ISBE 2022. „La simpozionul din acest au participat invitați din șaisprezece țări. Întâlnirea ne-a apropiat și împreună ne-am bucurat de o atmosferă foarte frumoasă” – au afirmat organizatorii acestui eveniment.