Student LIT-UVT premiat la simpozionul INTERCULTURALIA

Simpozionul INTERCULTURALIA, organizat de Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași este un eveniment dedicat interculturalității. Evenimentul are menirea de a promova și de a publica tineri cercetători în volumul ”Intercultural Perspectives”. A patra ediție a simpozionului s-a desfășurat online, în 14 și 15 mai 2021. La acest eveniment au putut participat tineri cercetători atât din România, cât și din Ucraina, Marea Britanie, Bulgaria, Serbia, Turcia, Spania, Austria, Franța, Germania, Ungaria, Georgia și chiar și Vietnam.

Tema principală a evenimentului a fost transculturalitatea, iar subiectele dezbătute au fost din domenii foarte diverse: literatură, lingvistică, traduceri, educație, studii de film și studii de gen. Printre profesorii care au jurizat sesiunile simpozionului pot fi amintiți prof. Emeritus STEVENSON Randall de la Universitatea din Edinburgh, Conf. dr. Dana Bădulescu din Cadrul UAIC din Iași și Asist. Prof. BLÖHDORN Lars M. de la Universitatea Christian-Albrecht University din Kiel.

Oana Condurache, studentă în anul I la masterul de Studii Americane de la Universitatea de Vest din Timișoara, a prezentat în limba engleză lucrarea cu titlul ‘Standardization Patterns in the Global Novel and the American Novel as Byproducts of Globalization’ și a câștigat premiul pentru cea mai bună lucrare în cadrul sesiunii Critial Theory in Literary Studies and Beyond.