Colocviul Internațional „Comunicare și cultură în Romania europeană”(CICCRE), ediția a IX-a: Memorie – Uitare

Organizat de către Facultatea de Litere, Istorie și Teologie a Universității de Vest din Timișoara, prin Centrul de Studii Romanice, coagulat în jurul ideii reflectate de deviza acestuia – Pontem Romanitatis servemus „Să menținem podul/unitatea romanității”–, Colocviul Internațional „Comunicare și cultură în Romania europeană” (CICCRE: www.ciccre.uvt.ro) a devenit o manifestare de referință a romanității. Faptul că din 2020 Universitatea de Vest din Timișoara a început construirea unei alianțe universitare europene – UNITA Universitas Montium – alături de universități din țări romanice (Università degli Studi di Torino, Université de Pau et des Pays de l’Adour, Université Savoie Mont Blanc, Universidad de Zaragoza, Universidade Beira Interior) nu face decât să ducă la un nivel superior sensul colocviului.

Cea de-a IX-a ediție, cu tema Memorie – Uitare, desfășurată în perioada 11-12 iunie 2021, în format online, privilegiază chiar premisa nodală a evenimentului, aceea de a evidenția originile, evoluția, elementele de rezistență ale romanității. Astfel, această ediție a analizat modul în care memoria individuală și colectivă, instituționalizată ori nu, a contribuit la constituirea unei conștiințe de sine a Romaniei și, prin aceasta, la dezvoltarea unor forme perene de civilizație.

La fel ca la precedentele ediții, la deschiderea lucrărilor au luat parte rostind alocuțiuni reprezentanții diplomatici și culturali locali ai mai multor țări romanice: Tilla Rudel, directoarea Institutului Cultural Francez din Timișoara, José Miguel Viñals Ariño, consul onorific al Regatului Spaniei la Timișoara, Segundo Rufino Delgado Montenegro, consul onorific al Republicii Peru la Timișoara. Din partea instituției gazdă, Universitatea de Vest din Timișoara, au luat cuvântul prorectorul prof. univ. dr. habil. Cosmin Enache și directoarea Departamentului de Relații Internaționale, dr. Andra Mirona Stan-Dragotesc. Cuvântul de deschidere, precum și rolul de moderator al întâlnirii i-au revenit președintei manifestării, conf. univ. dr. Valy Ceia, de la Facultatea de Litere, Istorie și Teologie.

Cel mai mare eveniment de acest gen din România, unic prin dimensiunea sa multi- și interculturală, colocviul romanității s-a bucurat în acest an de înscrierea a aproximativ 150 de cadre didactice și cercetători din domeniul larg al romanisticii și culturii romanice (limbă, literatură, traductologie, istorie, muzică, arte, religie, civilizație romanică), din tări precum Italia, Franța, Germania, Elveția, Olanda, Austria, Ungaria, SUA, Ungaria, Portugalia, Serbia, Croația etc. În plen au conferențiat personalități de prim rang ale spațiului romanic: Alexandre Gefen, creatorul Fabula.org (Centre National de Recherche Scientifique – CNRS, Université Paris 3 – Sorbonne Nouvelle – ENS): Une société biographique ? Débats autour de la notion d’identité narrative, Oana Sălișteanu (Universitatea din București): Appunti su un continuum paremiologico e fraseologico romanzo, Martin Maiden (Trinity College, Oxford University): Lingvistica romanică istorică și efectele înșelătoare ale unor prejudecăți care favorizează limbile standard.

De asemenea, a fost lansat volumul în două părți al ediției precedente, Quaestiones Romanicae. VIII. Interferențe și contraste în Romania, ce apare la editura partenerilor instituționali, JatePress, de la Universitatea din Szeged. Periodicul se află în mai multe baze de date internaționale și a fost evaluat pentru două domenii (A, respectiv B) la ultima clasificare CNCS: https://ciccre.uvt.ro/ro/quaestiones-romanicae.

Modalitățile în care se configurează, se propagă, se metamorfozează, se redimensionează memoria sunt tot atâtea căi de reflecție asupra instanțelor literare, culturale, civilizaționale și, deopotrivă, existențiale. Văzută și descifrată din unghiuri variate, uzând de instrumente diverse, tematica din acest an a Colocviului Internațional „Comunicare și cultură în Romania europeană” (CICCRE) – Memorie–Uitare –, cu accente dramatice, uneori, a fost descifrată în parte în cadrul sesiunilor plenare și a lucrărilor din cele douăsprezece secțiuni paralele. Volumul al IX-lea din Quaestiones Romanicae, ce va îmbogăți dialogul privind problematica romanității, le va reflecta.