Student UVT, pe locul I la Concursul Național Studențesc de Matematică „Traian Lalescu”

În perioada 4-6 mai 2023, Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași a găzduit Concursul Național Studențesc de Matematică „Traian Lalescu”. Marian-Daniel Vasile, student al Facultății de Matematică și Informatică din cadrul Universității de Vest din Timișoara, a obținut premiul întâi la Secțiunea A, dedicată facultăților de matematică și informatică, cu un punctaj de 39 de puncte dintr-un total de 40 (punctajul maxim obținut în acest concurs).

Concursul Național Studențesc de Matematică „Traian Lalescu” are un caracter anual, fiind organizat prin rotație de centrele universitare din țară. Este, practic, o olimpiadă națională studențească de matematică, singura la acest nivel din țară, structurată pe cinci secțiuni: Secțiunea A: Facultățile de Matematică (Anul I-II); Secțiunea B: Facultățile tehnice – profil electric, Facultăți de Informatică (Anul I); Secțiunea C: Facultățile tehnice – profil neelectric (Anul I); Secțiunea D: Matematici speciale – Facultăți tehnice, profil electric (Anul II); Secțiunea E: Matematici speciale – Facultăți tehnice, profil neelectric (Anul II).

Anul acesta, concursul a fost organizat de Universitatea Tehnica Gheorghe Asachi din Iași, în perioada 4 – 6 mai, la el participând 82 de studenți din cinci centre universitare din țară (București, Brașov, Cluj, Iași și Timișoara). Detaliile competiției anuale se regăsesc pe site-ul http://math.etti.tuiasi.ro:81/TL2023/.

Marian-Daniel Vasile a mai participat în acest an și la Olimpiada de Matematică a Studenților din Europa de Est – South Eastern European Mathematical Olympiad for University Student (SEEMOUS-2023) – organizată la Skopje, Macedonia de Nord, unde a obținut tot premiul întâi, cu 40 de puncte din tot atâtea puse în competiție.

Echipa de studenți FMI-UVT ce participă la concursurile studențești este antrenată de un grup de cadre didactice ale facultății, grup coordonat de lect. univ. dr. Mihai Chiș.

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea: „Premiul întâi, obținut în cadrul prestigiosului Concurs Național Studențesc de Matematică “Traian Lalescu”, este cu adevărat o apreciere a valorii individuale, dar și o semnificativă recunoaștere pentru școala de matematică dezvoltată în cadrul Facultății de Matematică și Informatică din UVT. Felicitări, Marian-Daniel Vasile și profesorilor tăi antrenori!”