The American Film Showcase: Ambasada SUA a adus filmul documentar american la UVT

În după-amiezile zilelor de joi, 6 aprilie și vineri, 7 aprilie 2023, în amfiteatrul A11 al Universității de Vest din Timișoara, membrii comunității academice, profesori și studenți ai tuturor facultăților UVT, alături de cei ai programului de Studii Americane, au avut ocazia să  participe la Zilele Documentarului American, eveniment propus în premieră în acest format Universității de Vest din Timișoara de către Ambasada SUA la București și American Film Showcase, în colaborare cu Centrul de Studii Americane al Facultății de Litere, Istorie și Teologie a UVT. Programul celor două zile a inclus cinci documentare (The Social Dilemma, The Antidote, $avvy, Trust Me și Tina) cu subiecte dintre cele mai diverse, incitante și actuale. Proiecția primului documentar a fost acompaniată de o scurtă sesiune Q&A cu reprezentanta filmului, regizoarea Julia Hoppock, moderată de prof. univ. dr. habil. Cristina Chevereșan, directorul Centrului de Studii Americane. Evenimentul desfășurat în limba engleză a inclus prezentări ale fiecărui film înaintea proiecției, realizate de Julia Hoppock, acompaniată de prof. univ. dr. habil. Cristina Chevereșan, asist. univ. dr. Loredana Bercuci și asist. cerc. dr. Alexandru Oravițan. Peliculele au beneficiat de subtitrare în limba română și au generat discuții și reacții de durată în cadrul comunității.