Expoziția unZIP/dezArhivare

În perioada 22 aprilie-5 mai 2023, Galeria PARK a Uniunii Artiștilor Plastici a Filialei Timișoara găzduiește expoziția retrospectivă a specializării Arte Decorative – Ceramică.

Poate fi vizitată între orele 08.00-16.00, cu pauză de prânz 11.45-13.00, la adresa str. George Enescu nr. 1, Parcul Justiției, Timișoara

Expoziția întrunește o primă selecție din depozitul Facultății de Arte și Design, a unor serii de lucrări coordonate de mine în cadrul specializării Ceramică începând din primii ani de înființare (2004). Această direcție de studiu a suferit repetate metamorfozări în ce privește denumirea și titulatura. Lucrările sunt selectate după criteriul stilistic și tehnic, făcând referire în principal la temele de lucru în ceramică sculpturală. Dincolo de cercetarea formei, tehnologiile specifice fiind diverse și multiple, impun timpi suplimentari dedicați transpunerii, caracterizându-se prin multă muncă, răbdare, cercetare și experimentare tehnică. În primii ani de funcționare, condițiile de lucru ofereau posibilitatea de a modela forma sculpturală de mari dimensiuni, datorită colaborării cu industria ceramică din zonă, dispărută între timp. Materialul de lucru, cât și condițiile de ardere erau oferite de EXTRACERAM Bega Minerale Industriale SA. – fabrică de cahle și instituție de cercetare în domeniul chimiei ceramice, concomitent cu electroceramica – CERAMICA CRINUL SA. Șamota și gresia ceramică refractară, fiind materialul de bază cu care se lucra în aceste întreprinderi, era un prilej ofertant de a exersa forme masive, ajutate de plasticitatea și rezistența specifică a materialului de lucru în cantități suficiente, dar și de cuptoarele de ardere industriale supradimensionate, în acest sens, putem spune ca eram privilegiați.

Prin mare parte a lucrărilor dezarhivate, expoziția devine prilej de a etala posibilitățile trecutului când industriile ceramice funcționau fiind împărțite pe categorii specifice, precum forme de ambientare sau cele de construcții, piese pentru mecanisme electrice, fabricile industriale de porțelan pentru poterie sau cele de ceramică sanitară unde se lucra cu gresii mai mult sau mai puțin fine. Condițiile actuale au diminuat considerabil industriile ceramice, iar întreprinderile mici și atelierele private, au politici individuale, care se referă în principal la economie și eficientizare iar zona creației fiind înlocuită mai mult de mașini, încât partea creativă a ceramicii utilitare are  de suferit. Actualmente în permanentă dezvoltare,  ceramica este tot mai mult practicată ca disciplină universală, fiind realizabilă fie ca obiect sculptural sau ambiental, utilitar sau decorativ sau chiar bijuterie de lux și poate fi practicată ca tehnică de lucru într-un atelier personal sau în simpozioane de creație încadrându-se cu succes în rândurile artei contemporane.

Proiectul expozițional unZIP/DEZARHIVARE vine din dorința de a imprima în memoria colectivă, forțele vitale care însoțesc orice început de drum cu un specific avânt și entuziasm. Consider, că aducerea la lumină a unor amprente din trecut, poate influența benefic generația actuală servind ca exemplu de determinare și pasiune pentru acest domeniu extraordinar de ofertant.

Expoziția unZIP/dezArhivare, face parte din programul de promovare a specializării Arte Decorative a Facultății de Arte și Design  UVT.

Conf. univ. dr. Gloria Grati