Un nou titlu național pentru sportivii CSU UVT

Universitatea de Vest din Timișoara se mândrește cu al doilea titlu de campioană națională universitară, în sporturile de echipă, la o săptămână, după bucuria pe care ne-a oferit-o fotbalul!

Acum, voleibaliștii de la CSU UVT au câștigat finala cu Academia de Studii Economice București, scor 2-0 (25-19, 25-20). În turneul găzduit chiar de sălile UVT din Timișoara, gazdele au câștigat de fiecare dată în minimum de seturi și au oferit momente spectaculoase celor veniți să-i vadă. Victoria de azi le oferă șansa jucătorilor pregătiți de Sorin Schiesz și Eric Reitmayer să meargă la o nouă ediție a Campionatului European Universitar, de această dată la Braga (Portugalia). Lotul câștigător e format din Iustin Agachi, Lucian Bădiceanu, Denis Boldiș, Darius Câmpean, Emanuel Drăgan, Leonard Gologăneanu, Sebastian Micu, Dorin Moraru, Alexandru Moroșan, Radu Nucă, Rareș Preda și Sergiu Rodină.

Trofeul le-a fost înmânat învingătorilor de către rectorul Universității de Vest din Timișoara, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea.

Iată și clasamentul final :

Locul 1: CSU UVT

Locul 2: ASE București