WePerform – Seri de muzică și teatru | Ediția a III-a

𝗦𝗲𝗿𝗶le 𝗱𝗲 𝗺𝘂𝘇𝗶𝗰𝗮̆ 𝘀̦𝗶 𝘁𝗲𝗮𝘁𝗿𝘂 ”𝗪𝗲𝗣𝗲𝗿𝗳𝗼𝗿𝗺” continuă la UVT cu cea de-a treia ediție, care se va desfășura în weekend-urile 9-11 iunie & 17-18 iunie, în diferite parcuri și piețe publice din Timișoara.

Weeekend-ul 9-11 iunie:

𝗩𝗶𝗻𝗲𝗿𝗶, 𝟵 𝗶𝘂𝗻𝗶𝗲 – Piața Sfântu Gheorghe
ora 19:00 | Atelier de improvizație scenică în limba germană

ora 21:00 | Ora la care nu știam unii de alții, după Peter Handke (Laureat al Premiului Nobel pentru Literatură, în 2019).

Spectacol de teatru fizic, nonverbal, al studenților specializării Actorie în limba germană – UVT, în regia lui Florin Vidamski (Germania), pe muzica lui Oleksandr Solokha (Ucraina) și Retro J, cu participarea renumitei mezzosoprane Aura Twarowska.
Conceptul coregrafic îi aparține Viktoriei Medviedieva (Ucraina)

𝗦𝗮̂𝗺𝗯𝗮̆𝘁𝗮̆, 𝟭𝟬 𝗶𝘂𝗻𝗶𝗲 – Piața Traian
ora 17:00 | Atelier pentru amatori de mișcare și dans contemporan

ora 19:00 | Casa, dolce casa – spectacol de teatru-dans prezentat de studenții UVT – Master Artele spectacolului de teatru, în regia și coregrafia Viktoriei Medviedieva (Ucraina) și a Laviniei Urcan, pe muzica lui Oleksandr Solokha (Ucraina).

• Parcul Copiilor

ora 16:00 | Atelier muzical pentru copii facilitat de Iulia Lupaș și Alexandra Mahu

ora 19:00 | Percussion & Academica Brass – concert de percuție și alămuri

Percuție
Profesor coordonator: c. d. a. dr. Doru Roman
Studenți: Amelia Trifu, Patrick Cojerean, Bogdan Buică

Alămuri
Profesor coordonator: Conf. Univ. Dr. Sergiu Cârstea
Componență ansamblu: Raul Onita, Florin Solonca, Marija Vodovozova, Denis Pituț, Maria Pavlov, Andreea Caba, Maksim Borinov, Cosmin Chifan, Matei Sărăcuți, Raul Pere, Andrei Mihăescu, Ștefan Neamți, Bogdan Buica

𝗗𝘂𝗺𝗶𝗻𝗶𝗰𝗮̆, 𝟭𝟭 𝗶𝘂𝗻𝗶𝗲 – Piața Traian

ora 17:00 | Socratic Walk

ora 19:00 | The Romanian Flute Ensemble & Piano – concert de flaut și pian

Pian
Theodor Radulescu, sub îndrumarea conf. univ. dr. Aida Marc, Valentina Cernescu, sub îndrumarea conf. univ. dr. Adriana Dogariu, și Patrick Ursachi, Denisa Târlea, Olteanu Luiza, Reghina Csermak, Brigita Pavel, sub îndrumarea conf. univ. dr. Sorin Dogariu.

Flaut
Profesor coordonator: Conf. Univ. Dr. Matei Ioachimescu
Studenți: Alexandra Mahu, Iulia Lupaș, Bogdan Preda, Romina Onișor, Bella Moisa, Tabea Bebeșelea

Weekend-ul 17-18 iunie:

𝗦𝗮̂𝗺𝗯𝗮̆𝘁𝗮̆, 𝟭𝟳 𝗶𝘂𝗻𝗶𝗲 – Parcul Carmen Sylva
ora 16:00 | Atelier de pictură pentru copii facilitat de Cristina Daju

ora 17:00 | Socratic Walk

ora 19:00 | Percussion & Academica Brass – concert de percuție și alămuri

Percuție
Profesor coordonator: c. d. a. dr. Doru Roman
Studenți: Amelia Trifu, Patrick Cojerean, Bogdan Buică

Alămuri
Profesor coordonator: Conf. Univ. Dr. Sergiu Cârstea
Componență ansamblu: Raul Onita, Florin Solonca, Marija Vodovozova, Denis Pituț, Maria Pavlov, Andreea Caba, Maksim Borinov, Cosmin Chifan, Matei Saracuti, Raul Pere, Andrei Mihăescu, Ștefan Neamți, Bogdan Buica.

𝗗𝘂𝗺𝗶𝗻𝗶𝗰𝗮̆, 𝟭𝟴 𝗶𝘂𝗻𝗶𝗲 – Piața Libertății
ora 16:00 | Activități pentru copii
Atelier muzical facilitat de Iulia Lupaș și Alexandra Mahu
Atelier de pictură facilitat de Cristina Daju

ora 19:00 | The Romanian Flute Ensemble & Piano – concert de flaut și pian

Pian
Peter Tradnik și Daniel Marinau, sub îndrumarea prof. univ. dr. habil. Manuela Mihăilescu și Brigita Pavel, Filip Sebeșan, Reghina Csermak, sub îndrumarea conf. univ. dr. Sorin Dogariu.

Flaut
Profesor coordonator: conf. univ. dr. Matei Ioachimescu

_ _ _

Intrarea la toate evenimentele este liberă, în măsura disponibilității locurilor, și nu necesită înscriere.

_ _ _

Seria de evenimente 𝗪𝗲𝗣𝗲𝗿𝗳𝗼𝗿𝗺 – 𝗦𝗲𝗿𝗶 𝗱𝗲 𝗺𝘂𝘇𝗶𝗰𝗮̆ 𝘀̦𝗶 𝘁𝗲𝗮𝘁𝗿𝘂 face parte din programul 𝗟𝗮 𝗨𝗩𝗧, 𝗖𝘂𝗹𝘁𝘂𝗿𝗮 𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗖𝗮𝗽𝗶𝘁𝗮𝗹𝗮̆, fiind organizată de Fundația Universitatea de Vest Timișoara, în parteneriat cu Universitatea de Vest și Facultatea de Muzică și Teatru, cu sprijinul Facultății de Arte și Design și a Facultății de Științe Politice, Filosofie și Științele Comunicării.

𝗪𝗲𝗣𝗲𝗿𝗳𝗼𝗿𝗺 – 𝗦𝗲𝗿𝗶 𝗱𝗲 𝗺𝘂𝘇𝗶𝗰𝗮̆ 𝘀̦𝗶 𝘁𝗲𝗮𝘁𝗿𝘂 este finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, ca parte a programului cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii” și este cofinanțat de Consiliul Județean Timiș.