UVT oferă comunității o producție interdisciplinară: „Vocal Nordic Intermezzos. Grieg, Enescu și Prietenii”

DAC Music Performance, entitate norvegiană condusă de pianistul de origine română Dragoș Andrei Cantea, alături de Universitatea de Vest din Timișoara și Asociația Industrii Creative ca parteneri, organizează evenimentul „Vocal Nordic Intermezzos. Grieg, Enescu și Prietenii”, o producție interdisciplinară ce va fi susținută la Sala Sala Orpheum a Facultăţii de Muzică şi Teatru Timişoara, luni, 29 mai 2023, de la ora 19. Intrarea va fi liberă, în limita locurilor disponibile.

Producția include participarea pianistului Dragoș Cantea, a sopranei ucrainene Olena Androsiuk și a actorului timișorean Dumitru Damian, și va cuprinde paralele culturale între România și Norvegia, precum și un tribut adus patrimoniului muzical al Ucrainei. În programul evenimentului vom regăsi autori precum Edvard Grieg, George Enescu, Nina Cassian, Henrik Ibsen, precum și Eduard Caudella sau Tiberiu Brediceanu. Proiectul reprezintă încheierea publică a unei rezidențe artistice în România, inițiativă bilaterală între România și Norvegia finanțată prin Granturile SEE 2014 – 2021 în cadrul Programului RO-CULTURA.

Vă așteptăm!

_________________________

Notă: Granturile SEE și norvegiene reprezintă contribuția Islandei, Principatului Liechtenstein și Norvegiei pentru o Europă verde, competitivă și incluzivă. Sunt două obiective generale: reducerea disparităților economice și sociale în Europa și consolidarea relațiilor bilaterale între statele donatoare și 15 state UE din centrul și sudul Europei și statele baltice. Cele trei state donatoare cooperează îndeaproape cu UE în baza Acordului privind Spațiul Economic European (SEE). Între 1994 și 2014, statele donatoare au contribuit cu €3,3 miliarde prin scheme consecutive de grant. Pentru perioada 2014-2021, Granturile SEE și norvegiene se ridică la €2,8 miliarde. Mai multe detalii sunt disponibile pe: www.eeagrants.org și www.eeagrants.ro.

_________________________

Programul RO-CULTURA este implementat de Ministerul Culturii prin Unitatea de Management a Proiectului și are ca obiectiv general consolidarea dezvoltării economice și sociale prin cooperare culturală, antreprenoriat cultural și managementul patrimoniului cultural. Bugetul Programului este de aproximativ 34 milioane de euro. Mai multe detalii sunt disponibile pe www.ro-cultura.ro.