UVT, participantă la evenimentul “Europe is YOUth!”, organizat la Lublin de partenerii rețelei EUniverCities

În cadrul evenimentului “Europe is YOUth!” desfășurat în orașul Lublin, Polonia, în perioada 5-7 iunie 2023, organizat de partenerii din cadrul rețelei EUniverCities, o delegație a Universității de Vest din Timișoara a participat la întâlnirea organizată la Universitatea Marie Curie-Skłodowska, cea mai mare universitate publică din Polonia de Est.

EUniverCities este o rețea europeană lansată în 2012, care promovează colaborarea între adminstrațiile locale ale orașelor de mărime medie și universitățile acestora, având ca scop crearea unei mai mari vizibilități în Europa. Prin schimbul de cunoștințe, expertiză și experiență în cooperarea dintre orașe și universități, rețeaua contribuie la dezvoltarea Europei urbane.

Universitatea de Vest din Timișoara este membru deplin al rețelei EUniverCities din 2018 și este prima universitate din sud-estul Europei care face parte din această rețea valoroasă. Participarea UVT la evenimentul de la Lublin a oferit o oportunitate substanțială pentru schimbul de bune practici în ceea ce privește aplicarea și obținerea de titluri precum Capitala Europeană a Culturii și Capitala Europeană a Tineretului. Contextul dezbătut a adus un impuls semnificativ în procesul de dezvoltare culturală a orașelor și comunităților, precum și în consolidarea identității universităților ca pol de interes.

Universitatea de Vest din Timișoara și Universitatea Marie Curie-Skłodowska se află în situații și context asemănătoare ca nivel de dezvoltare și adresabilitate, ceea ce face posibilă consolidarea legăturilor de cooperare universitară între cele două instituții academice. UVT este membră fondatoare a Alianței Europene UNITA – Universitas Montium, în timp ce UMCS a aderat recent la Alianța ATHENA – Advanced Technology Higher Education Network Alliance. Prin intermediul acestor alianțe europene, universitățile întăresc colaborarea și schimbul de strategii, contribuind la dezvoltarea continuă a instituțiilor de învățământ superior și la integrarea lor în dezvoltarea Alianțelor.

Evenimentul “Europe is YOUth!” a cuprins patru paneluri, în cadrul cărora s-au realizat dezbateri cu focus pe comunicarea dintre universități și instituțiile publice, organizațiile non-guvernamentale, actorii importanți din mediul socio-economic și organizațiile studențești. Participanții au avut ocazia de a adresa întrebări și de a participa la dezbateri, identificând obstacolele și soluțiile în contexte similare. De asemenea, au avut loc workshop-uri de Design Thinking, în care echipele au dezvoltat prototipuri de instituții care să consolideze legătura între universități și comunități, să creeze spații sustenabile pentru comunitatea internațională și să dezvolte mecanisme de supraviețuire și adaptare în situații de criză.

Ultima zi a evenimentului a fost dedicată vizitelor de studiu în centrele anexe ale UMCS, precum Welcome Center UMCS, o structură permanentă dedicată informării și ghidării studenților internaționali, Erasmus+ și studenților internaționali permanenți. De asemenea, a fost vizitată cea mai mare organizație non-guvernamentală din Lublin, care este strâns legată de universități și care promovează multiculturalitatea în comunitate.

Întâlnirea EUniverCities de la Lublin a reprezentat un schimb real de bune practici, prin care rețeaua de universități a conturat acțiuni viitoare în colaborarea cu instituțiile publice și private din comunități, consolidând un subgrup de lucru dedicat mobilităților în cadrul rețelei, în care este reprezentată și Universitatea de Vest din Timișoara.

INFO: pentru mai multe informații, se află la dispoziția publicului site-ul rețelei: eunivercitiesnetwork.com