Weekend muzical în cadrul „WePerform – Seri de muzică și teatru”

Fundația Universitatea de Vest, în parteneriat cu Universitatea de Vest din Timișoara și Facultatea de Muzică și Teatru, cu sprijinul Facultății de Arte și Design și a Facultății de Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării desfășoară, în luna iunie, șase evenimente în cadrul celei de-a treia ediții WePerform – Seri de muzică și teatru, parte din proiectul „La UVT, Cultura este Capitală!”.

Seria de evenimente „WePerform – Seri de muzică și teatru” continuă în weekend-ul 17-18, în Parcul Carmen Sylva, respectiv în Piața Libertății, cu un program muzical.

Programul weekend-ului 17-18 iunie arată astfel:

Sâmbătă, 17 iunie, Parcul Carmen Sylva

• ora 16:00 | Atelier de pictură pentru copii facilitat de Cristina Daju
  • ora 17:00 | Socratic Walk
  • ora 19:00 | Percussion & Academica Brass – concert de percuție și alămuri

Percuție:

Profesor coordonator: c. d. a. dr. Doru Roman

Studenți: Amelia Trifu, Patrick Cojerean, Bogdan Buică

În program lucrări de: A. Gomez, A. Keown, N. Jivkovic, J. Porter.

Alămuri:

Profesor coordonator: Conf. Univ. Dr. Sergiu Cârstea

Componență ansamblu: Raul Onita, Florin Solonca, Marija Vodovozova, Denis Pituț, Maria Pavlov, Andreea Caba, Maksim Borinov, Cosmin Chifan, Matei Saracuti, Raul Pere, Andrei Mihăescu, Ștefan Neamți, Bogdan Buica.

În program lucrări de: T. Susato, E. Grieg, G. Holst, Ch. Hazel, J. Kander.

Harpă

Profesor coordonator: cda. Mihaela Faur

Studenta: Rebeca Cornea Bere, anul I Masterat

„Variațiuni pe o tema de Mozart” – M. Glinka;

„Feuilles d’automne” Op.45-47 A. Hasselmans;

„Gavota” – Suker

Beauty and the Beast theme arranged by Silvia Woods

Duminică, 18 iunie, Piața Libertății

ora 16:00 | Activități pentru copii

Atelier muzical facilitat de Iulia Lupaș și Alexandra Mahu

Atelier de pictură facilitat de Cristina Daju

ora 19:00 | The Romanian Flute Ensemble & Piano – concert de flaut și pian

Pian

Peter Tradnik și Daniel Marinau, sub îndrumarea prof. univ. dr. habil. Manuela Mihăilescu

M. Ravel – Pavana pentru o infanta defunctă

S. Rahmaninov – Sonata nr. 2 pentru pian p.I – II

J. Brahms – Balade op. 10

Brigita Pavel, Filip Sebeșan, Reghina Csermak, sub îndrumarea conf. univ. dr. Sorin Dogariu.

Maurice Ravel: Sonatina

Johannes Brahms: 3 Piese op. 118

Claude Debussy: Mica suită pentru pian la 4 mâini

Flaut

Profesor coordonator: conf. univ. dr. Matei Ioachimescu

Studenți: Alexandra Mahu, Iulia Lupaș, Bogdan Preda, Romina Onișor, Bella Moisa, Tabea Bebeșelea

Herman Beeftink – Frequency

Derek Charke – Raga

Anže Rozman – Dance of the little Dragon

Richard Rogers – Sound of Music

Ciprian Pop – E Funk

Ian Clarke – Within

Atât spectacolele de teatru, cât și concertele de muzică clasică sunt realizate de studenții din ciclurile de licență, masterat și doctorat înscriși la Facultatea de Muzică și Teatru. Mai multe informații despre programul WePerform din acest an, inclusiv modificări de locații și date, vor putea fi găsite și pe paginile de Facebook ale Facultății de Muzică și Teatru TimișoaraUniversitatea de Vest din Timișoara și La UVT, Cultura este Capitală.

WePerform – Seri de muzică și teatru este finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, ca parte a programului cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii” și este cofinanțat de Consiliul Județean Timiș.

Partenerii proiectului sunt Nokia, CTP și FITT.