Voluntariat în Biologia de teren

Nu știm când au trecut cele două zile. A fost epuizant și totodată energizant, așa cum numai Biologia de teren poate fi. Te descarcă de griji, probleme și frământări și pune la loc bucurie, iubire și entuziasm pure.

Am inelat pui și adulți de dumbrăveancă și cucuvea, am învățat specii de păsări și am căutat exemplare de dropie, specie extrem de rară în fauna țării. Pe scurt, cam asta a fost voluntariatul nostru în două proiecte de conservare a biodiversității implementate în regiunea Salonta.

Pe lung…. A fost despre prietenie, mult drag de a ajuta, dor nestins de natură, râs și voie bună, sentimentul că ești util și trăirea de emoții profunde la fiecare pas în această aventură. Frumoasa-i studenția noastră!

Andrada Martin, studentă, anul III: „Dacă m-ar întreba cineva dacă merită să te trezești la ora 5:30 pentru a căuta dropii pe pajiști, sau dacă are sens să cari o scară de 7 m prin lanul de grâu, răspunsul este foarte simplu: DA. Fiecare dropie identificată, fiecare pasăre inelată cu succes au fost dovada clară că efortul contează și m-am bucurat ca am putut să particip în acest efort comun alături de oameni pasionați și dedicați!

Diana Ardelean, studentă, anul III: „O experiență fantastică în natură! Am putut ține pe palme păsări sălbatice și am fost ,,atacată” cu pește regurgitat de stârcii din colonia din pădure. Punctul culminant a fost când am găsit dropiile, în răcoarea zorilor

Milca Petrovici, cadru didactic: „Bucuria lucrului ÎN și PENTRU natură este imensă. Multiplicați asta de câteva ori atunci când o faci alături de oameni frumoși în suflet și veți înțelege cum e să faci biologie cu studenții pe teren