Workshop de jurnalism pentru studenții germaniști de la UVT

Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, publicația locală în limba germană „Banater Zeitung” și ziarul studențesc în limba germană „UVT-LIT KOMPASS” le-au oferit studenților germaniști posibilitatea de a participa la un workshop despre modul în care se selectează subiectele în presă. Seminarul a avut loc la data de 9 decembrie 2022, ora 9.00,  în sala 248 din sediul central UVT (Bvd. Pârvan nr. 4) și a fost susținut de domnul Siegfried Thiel, redactorul-șef al „Banater Zeitung”. La evenimentul moderat de doamna conf. univ. dr. Karla Lupșan, prodecan responsabil cu strategia academică și relația cu studenții, au participat din partea Colectivului de limba și literatura germană lector univ. dr. Alina Olenici-Crăciunescu și asist. univ. dr. Gabriela Șandor, alături de echipa redacțională a ziarului studențesc și de studenții înscriși în anii de studii I-II,  la programelor de studii de licență Limbi moderne aplicate și Limba și literatura germană.

După o scurtă definire a conceptului de jurnalism și o descriere a ocupației de jurnalist, s-au prezentat și exemplificat genurile jurnalistice, criteriile de selecție a subiectelor de presă și tehnicile de depășire a situațiilor de criză. Evenimentul a avut un ecou pozitiv în rândul tuturor participanților, consolidând astfel relația de colaborare între cele trei entități.