Parteneriat educațional și comunitar stabilit între Universitatea de Vest din Timișoara și compania CTP România

Universitatea de Vest din Timișoara este angajată într-un amplu proces de construcție a unei rețele parteneriale, alături de companii și instituții reprezentative din comunitatea locală. După ce UVT a constituit „Grupul Partenerilor Strategici – GPS UVT”, o structură consultativă independentă prin care UVT își adaptează și își promovează rolul public, mai ales ca formator în educație și ca centru de gândire strategică în comunitate, anul acesta continuă seria de întâlniri bilaterale, pentru structurarea noilor parteneriate dintre UVT și companiile reprezentative la nivel național și internațional.

În cadrul acestui format colaborativ, la sediul Universității de Vest din Timișoara, a avut loc vizita unei delegații reprezentând compania CTP România, condusă de doamna Ana Dumitrache, Country Head CTP România, dezvoltator major de parcuri industriale și logistice premium în România și Europa continentală. Întâlnirea dintre conducerea UVT și delegația CTP România s-a concretizat prin inițierea unui parteneriat instituțional UVT – CTP, pentru realizarea de proiecte educaționale în domeniul real estate, al economiei circulare, dar și cu tematici legate de sustenabilitate, antreprenoriat și dezvoltare durabilă, ori pentru organizarea în comun a unor evenimente culturale și sportive, pentru comunitate.

Rectorul UVT, Prof.Univ.Dr. Marilen Gabriel Pirtea, subliniază caracterul strategic al acestui parteneriat dintre UVT și CTP România „Accelerarea dezvoltării centrului universitar timișorean depinde direct de funcționalitatea legăturilor dintre marile companii și universitățile timișorene. Obiectivele pe termen lung pe care UVT le-a stabilit astăzi pentru colaborarea viitoare, alături de CTP, privesc oferirea de noi alternative educaționale pentru carierele absolvenților, în domenii specifice precum sunt cele din industriile de nișă ale logisticii și real estate-ului.

Ana Dumitrache, Country Head, CTP România, completează: “Educația este un pilon strategic în dezvoltarea business-ului nostru, precum și în dezvoltarea sectorului imobiliar în general și considerăm că este de datoria noastră, ca lider de piață, să setăm noi standarde și în această privință. Alături de UVT, printr-o gamă extinsă de proiecte educaționale, ne propunem să avem un impact și mai mare în comunitatea din Timișoara, care a devenit a doua piață ca suprafață de parcuri industriale pentru CTP în România”.