Universitatea de Vest din Timișoara anunță lansarea proiectului “Viitorul tău în antreprenoriat – soluție pentru o carieră de succes”

- Comunicat de presă -

Universitatea de Vest din Timișoara organizează Conferința de lansare a proiectului “Viitorul tău în antreprenoriat – soluție pentru o carieră de succes”, ID 142048, co-finanţat din Programul Operaţional Capital Uman 2014-2020, Componenta 1 Innotech Student, Axa prioritară 6: Educație și competențe, Prioritatea de investiții 10.iv, Apel POCU/829/6/13.

Evenimentul se concentrează pe ilustrarea activităților și beneficiilor proiectului, pe selecția grupului țintă și se va derula on-line, luni, 31 ianuarie 2022, în intervalul 11:00 – 12:00. Pentru participare, vă rugăm să vă completați datele de înscriere pe formularul pus la dispoziție de organizatori (aici:https://forms.gle/23rqB2QByCRqjuV48 ) și să accesați linkul de conectare online (aici: meet.google.com/iyj-cuiw-axq ).

Proiectul vizează implementarea unui program integrat de informare și formare antreprenorială care să conducă la creșterea gradului de ocupare și a culturii antreprenoriale a absolvenților de învățământ terțiar universitar și nonuniversitar în județele regiunii Vest, prin crearea și dezvoltarea de afaceri în sectoare economice cu potențial competitiv și în domenii de specializare inteligentă.

Cu o durată de 24 luni, proiectul se derulează în perioada 03 Ianuarie 2022 – 31 Decembrie 2023. Valoarea totală a contractului de finanțare este de 9,674,627.49 lei, din care 9,607,065.94 lei reprezintă finanțare nerambursabilă.

Grupul țintă vizat prin proiect va fi constituit din minim 341 de persoane din categoria studenților (ISCED 5-7) înmatriculați cel puțin în anul 2 de studii de licență, doctoranzilor și cursanților înmatriculați cel puțin în anul 2 de studii (ISCED 4, nivel de calificare 5, înmatriculați în colegiile organizate la nivelul instituțiilor de învățământ superior), care doresc să-și îmbunătățească competențele antreprenoriale prin participarea la activitățile specifice din cadrul proiectului și pe care să le pună în practică prin înființarea și dezvoltarea unei afaceri în Regiunea de Vest.

Rectorul UVT, Prof.Univ.Dr. Marilen Gabriel Pirtea: „Cultura antreprenorială și inițierea unei cariere de antreprenor dețin un loc aparte între valorile promovate de către Universitatea de Vest din Timișoara. Avansăm și prin acest proiect, care face parte din platforma Innotech Student, spre obținerea de rezultate cât mai bune în pregătirea practică a studenților pentru viitorul lor parcurs de antreprenori. De altfel, UVT are o recunoaștere internațională a capacității de implementare pentru proiecte care promovează cultura antreprenorială în rândul studenților, așa cum a arătat și studiul elaborat sub egida OECD și a Comisiei Europene, realizat de HEInnovate, în care universitatea noastră se află pe podiumul românesc al instituțiilor de învățământ superior preocupate activ de această dimensiune a formării viitorilor profesioniști, cea antreprenorială.

Activitățile proiectului includ:

• Derularea unui program de formare antreprenorială;
  • Selectarea planurilor de afaceri ce vor fi finanțate în cadrul proiectului;
  • Organizarea și derularea de întreprinderi simulate;
  • Efectuarea de stagii de practică în întreprinderi existente, funcționale, a căror activitate economică face parte din aceeași grupa CAEN cu cea aferentă planului de afaceri selectat;
  • Furnizarea serviciilor personalizate de consiliere/consultanță/ mentorat ulterior finalizării procesului de selecție a planurilor de afaceri;
  • Asigurarea înființării și demarării funcționării intreprinderilor ce vor realiza planurile de afaceri cu ajutor de minimis în cadrul proiectului;
  • Decontarea de către administratorul schemei de antreprenoriat a sumelor aferente implementării planurilor de afaceri selectate în cadrul proiectului;
  • Monitorizarea funcționării și dezvoltării afacerilor finanțate pe perioada de implementare a planurilor de afaceri și pe perioada de sustenabilitate a acestora;
  • Crearea și funcționarea unei rețele antreprenoriale în scopul stimulării aptitudinilor antreprenoriale durabile.

Beneficii ca urmare a participării la activitățile proiectului:

• Dobândirea competențelor antreprenoriale și certificarea acestora de către
  • Autoritatea Națională pentru Calificări;
  • Subvenții în valoare de 225 lei, în urma obținerii certificatului de absolvire a programului de formare antreprenorială;
  • Oferirea oportunității de a participa la o competiție de planuri de afaceri, în urma căreia se pot obține finanțări nerambursabile de până la 100.000 de euro pentru demararea unei afaceri în Regiunea de Vest;
  • Oferirea de finanțări nerambursabile în valoare totală de 6,296,550.00 lei pentru minim 23 de viitori antreprenori în sectoare competitive, identificate în cadrul SNC 2014-2020 și corelate cu SNCD 2014-2020;
  • Generarea a minim 65 de noi locuri de muncă în întreprinderile finanțate, care să impulsioneze oferta ocupațională în Regiunea de Vest;
  • Obținerea unei subvenții în cuantum de 750 lei, cu condiția unei prezențe de minim 90% din timpul de derulare a activităților întreprinderii simulate și stagiului de practică;
  • Consiliere, consultanță, mentorat, metode inovative de învățare în scopul dezvoltării spiritului antreprenorial prin întreprinderi simulate și stagii de pregătire practică în întreprinderi existente, funcționale.

Pentru informații suplimentare, vă rugăm consultați site-ul proiectului https://vta.innotech.projects.uvt.ro.