Alegeri studenți reprezentanți – depunere candidaturi – șefi de cămine

Organizația Studenților din Universitatea de Vest din Timișoara (OSUT), în calitate de organizație studențească legal constituită și reprezentativă la nivelul Universității de Vest din Timișoara, organizează proiectul Democrația în UVT, în cadrul căruia se aleg studenții reprezentanți, alegerile fiind organizate conform Regulamentului de alegere a studenților reprezentanți din UVT.

Căminele C12, C13, C15, C17, Camelia și C3L sunt spațiile de cazare ale Universității de Vest din Timișoara puse în uz pentru anul universitar 2021-2022, iar în perioada 3 – 12 octombrie 2021 se pot depune candidaturi pentru posturile de studenți reprezentanți ca șefi de cămin. Acestea se depun prin e-mail la adresa alegeri@osut.ro și trebuie să conțină scrisoare de intenție, CV-ul și o declarație de neapartenență în structura de conducere a unui partid politic sau a unei organizații ce aparține unui partid politic, semnată.

Calendarul alegerilor prevede o perioadă de campanie electorală, ziua votului propriu-zis și anunțarea rezultatelor după cum urmează:

Data / PerioadaEveniment
3 – 12 octombrieDepunerea candidaturilor
13 – 18 octombrieCampania electorală
19 octombrieAlegeri
20 octombrieRezultate

Conform Regulamentului de alegere a studenților reprezentanți aprobat de Senatul Universitar prin HS nr. 32 din 04.02.2021, studentul care deține funcția de șef de cămin are următoarele atribuții:

– coordonează activitatea comitetului de cămin;

– numește, împreună cu reprezentanții OSUT, șefii de palier;

– reprezintă, împreună cu OSUT, studenții din cămin în relația cu conducerea UVT;

– comunică cu studenții cazați în cămin, reprezentanții OSUT, administratorul căminului și Serviciul Social pentru a identifica și rezolva problemele apărute în cămin;

– organizează consultări periodice cu studenții din cămin;

-se implică în păstrarea liniștii și ordinii în cămin, precum și în rezolvarea conflictelor apărute ce contravin clauzelor stipulate în Contractul de închiriere;

– participă la controalele efectuate de organele abilitate (de exemplu, administrația căminului sau reprezentanții poliției);

– creează, gestionează și actualizează o bază de date cu studenții cazați în cămin;

– informează studenții asupra prevederilor Regulamentului de cazare în căminele UVT și a Contractului de închiriere;

– monitorizează respectarea Regulamentului de cazare în căminele UVT și Contractului de închiriere;

-sesizează apariția unor defecțiuni în cămin și monitorizează modul în care se remediază acestea;

– împreună cu administratorul și șefii de palier, poate aplica sancțiuni studenților care încalcă Regulamentul de cazare în căminele UVT și Contractul de închiriere, conform procedurilor în vigoare;

– propune conducerii Serviciului Social soluții pentru îmbunătățirea condițiilor de cazare în căminele UVT;

– orice altă atribuție ce revine pentru a facilita îmbunătățirea condițiilor de viață din cămin.

Orice student are dreptul de a candida pentru funcția de student reprezentant ca șef al căminului în care locuiește, iar dreptul de a vota îl au toți studenții din căminul la nivelul căruia se desfășoară alegerile. Nu își pot depune candidaturi pentru această funcție de student reprezentant studenții ce au acumulat mai mult de 2 sancțiuni înregistrare la Serviciul Social, indiferent de natura lor. Detalii suplimentare puteți găsi consultând Regulamentul de alegere al studenților reprezentanți.