Campanie de prelevare a unor probe potențial contaminate cu poluanți minieri în cadrul perioadei de sustenabilitate a proiectului RoS-NET2

În cadrul perioadei de sustenabilitate a proiectului „Rețea de monitorizare România – Serbia pentru evaluarea și diseminarea impactului activităților miniere de exploatare a cuprului asupra calității apei din zona transfrontalieră” (RoS-NET2) s-a realizat o campanie de prelevare de probe în cel de-al doilea an de după încheierea cu succes a proiectului.

Campania de prelevare a probelor a avut loc în data de 15 iunie 2023 prin participarea membrilor proiectului RoS-NET2 la prelevarea unor probe potențial contaminate cu poluanți minieri în zona Moldova Nouă, județul Caraș-Severin.

Probele de interes prelevate au fost reprezentate prin probe de apă de suprafață, probe de apă din fântâni, probe de sediment și probe de sol. Apele de suprafață de interes au fost reprezentate de râurile Nera, Radimna și Boșneag, probele de sediment fiind prelevare din aceleași locații. Fântânile selectate pentru probele de apă au fost din localitățile Măcești, Coronini, Moldova Nouă și Moldova Veche. În ceea ce privește probele de sol, acestea s-au prelevat la marginea iazului de decantare din zona Moldova Nouă, respectiv la 200, 400 și 600 m de iaz.

Probele prelevare au fost analizate in situ, fiind determinați parametrii fizico-chimici precum temperatura, pH-ul, potențialul redox, conductivitatea, oxigenul dizolvat și turbiditatea. La nivel de laborator, probele se analizează atât din punct de vedere chimic, prin determinarea conținutului de metale grele, cât și din punct de vedere ecotoxicologic și microbiologic.

Prelevarea acestor probe în perioada de sustenabilitate este esențială pentru a monitoriza starea de poluare a mediului cu poluanți minieri, dar și pentru a umrări dinamica gradului de poluare în perioada de implementare și de sustenabilitate a proiectului RoS-NET2.