Cercetări științifice de top, în colaborare cu Departamentul de Geografie al UVT, Institutul de Geografie al Academiei Române și universități de prestigiu din Japonia

O echipă de la Departamentul de Geografie al Universității de Vest din Timișoara (Prof. univ. dr. habil. Lucian Drăguț, Lect. univ. dr. Andrei Dornik, Asist. cercet. dr. Marinela Chețan, masterand Andrei Ioniță și masterand Mădălin Lungu) împreună cu un grup de cercetători din Japonia (Prof. Takashi Oguchi și Asist. Prof. Kotaro Iizuka de la The University of Tokyo; Assoc. Prof. Yuichi Hayakawa și Assoc. Prof. Mio Kasai  de la Hokkaido University), respectiv de la Institutul de Geografie al Academiei Române (Dr. Mihai Micu) au participat la Workshop-ul bilateral România – Japonia: “Promoting future interdisciplinary research on landslides disaster risk reduction in the Vrancea Seismic Region”, desfășurat la Academia Română în data de 10 martie 2023.

Ca un preambul al workshop-ului menționat, timp de cinci zile, echipele au colectat date topografice de înaltă rezoluție folosind drone și senzori LiDAR, în zona seismică Vrancea, limitrofă orașului Pătârlagele (județul Buzău). Aceste activități de cercetare sunt de mare interes în perioada actuală și ilustrează colaborările strânse în contextul cercetării științifice de top dintre Universitatea de Vest din Timișoara, Academia Română și universități de prestigiu din Japonia.

Dr. Marinela Chețan