Exchange-uri studențești la Departamentul de Geografie, de la Facultatea de Chimie, Biologie, Geografie

Geografii, din două poluri opuse ale României, s-au întâlnit în Capitala Europeană a Culturii, Timișoara, în weekendul 10-12 martie, în cadrul unui exchange organizat de către Asociația Studenților Geografi din Timișoara GEOTIM, unde voluntarii de la ASG București au cunoscut o parte din Mica Vienă, prin cele două tururi ghidate, vizita Memorialului Revoluției și un Treasure Hunt, realizate de voluntarii timișoreni. Colegii din București au avut ocazia să descopere oferta educațională și de cercetare a Departamentului de Geografie al universității noastre, prin intermediul unei scurte prezentări realizate de către domnul Lect. univ. Dr. Mircea Ardelean și printr-un tur al sălilor și laboratoarelor departamentului. De asemenea, studenții geografii s-au relaxat la finalul fiecărei zile, petrecând împreună câteva seri cu party-uri și jocuri. În toamna acestui an, geografii de la ASG București vor fi gazdă pentru cei de la GEOTIM, dar până atunci, alte exchange-uri sunt programate în cadrul unor colaborări strânse între studenții geografi.

În zilele de 17-19 Martie, colegii geografi de la EGEA Cluj-Napoca, de această dată, au vizitat Capitala Europeană a Culturii 2023, cu ocazia unui exchange organizat de Asociația Studenților Geografi din Timișoara GEOTIM. În cadrul celor trei zile petrecute împreună, activitățile bine cunoscute deja de către voluntarii ambelor asociații nu au lipsit, astfel că prima zi a debutat cu doua tururi ghidate, primul pe cartierul Cetate, fiind urmat de cel prin cartierul istoric Fabric, ambele tururi fiind pregătitoare pentru treasure hunt-ul din cea de a doua zi, care în acest exchange s-a dovedit a fi unul record, echipa de pe ultimul loc terminându-se în nu mai puțin de 6 ore. Ca de fiecare dată, nu au lipsit distracția și voia bună, puse în valoare pe parcursul tuturor activităților, dar mai ales la petrecerile și serile de socializare de la finalul fiecărei zile. La fel ca și colegii de la ASG București, și cei de la EGEA Cluj-Napoca au avut ocazia să descopere Departamentul de Geografie și laboratoarele noastre, prin intermediul unei prezentări realizate și de această dată de către domnul Lect. univ. Dr. Mircea Ardelean.

Student Emilia Ciuchete