”The Truman Show”: Noua dezbatere American Studies Book & Movie Club în cadrul Centrului de Studii Americane al LIT

Cea de-a doua întâlnire din noul an universitar a clubului de lectură American Studies Book & Movie Club a avut loc marți, 5 decembrie, sub egida Centrului de Studii Americane al Facultății de Litere, Istorie și Teologie.

Filmul profetic The Truman Show (1998), scris de Andrew Niccol și regizat de Peter Weir, a fost alegerea studenților de această dată. Discuția moderată de Raul Săran, asistent de cercetare în cadrul Departamentului de Studii Românești, fost masterand și doctorand în Studii Americane și membru colaborator CSAM, a atins cele mai importante teme legate de film, precum: voyeurismul mediatic, obsesia pentru reality TV și pentru așa-zisa autenticitate, cât de reală sau fabricată poate fi „realitatea”, dependența de divertismentul pueril, pierderea liberului arbitru într-o lume distopică, controlată de media și consumerism. Controversatul film a anticipat dependența actuală de rețelele de socializare, auto-expunerea constantă favorizată de acestea, paranoia supravegherii prin mijloace tehnologice tot mai avansate.