Concurs de limbi și culturi clasice pentru elevi

În data de 12 mai 2023, Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Eugen Todoran” din Timișoara a găzduit Festivitatea de premiere a Concursului național de limbi și culturi clasice pentru elevi „Ecaterina Andreica”, ediția a III-a (30 ianuarie – 23 aprilie 2023). La început, au luat cuvântul lect. univ. dr. Maria Subi, conf. univ. dr. Valy Ceia și conf. univ. dr. George Bogdan Țâra, care au evocat figura dnei profesoare Ecaterina Andreica, autoarea unor excepționale traduceri din Eneida vergiliană și din Odele horațiene. Figura sa ilustră a fost evocată apoi, dintr-o altă perspectivă, și de fiica sa, dna Lucia Andreica, principalul sponsor al concursului, care a ținut un discurs motivațional foarte gustat de publicul din sală, încheind cu un îndemn sentențios-senecan: Per aspera ad astra „Pe căi anevoioase (se ajunge) la stele”.

După acest moment introductiv, atenția tuturor s-a concentrat asupra evenimentului central al zilei: premierea elevilor câștigători ai Concursului național de limbi și culturi clasice pentru elevi „Ecaterina Andreica”.

La secțiunea I (traduceri din latină / elină în limba română), s-au acordat următoarele premii: premiul I: Briana Anemona Popa (Liceul Teoretic „Alexandru Vlăhuță”, București); Ioan Corneliu Pascu (Liceul Tehnologic „Nicolae Titulescu” Însurăței, jud. Brăila); premiul al II-lea: Elena-Diana Popescu (Liceul Teoretic „Nicolae Iorga”, București); David-Andrei Barbu (Seminarul Teologic Ortodox „Nifon Mitropolitul”, București); premiul al III-lea: Andra Ceauș (Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn”, Arad); Carmen-Andreea Pridie (Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, București); Michael Sebastian Șaguna (Colegiul Național „A.T. Laurian”, Botoșani); premiu special: Delia-Alexandra Dragomir (Colegiul Național „Grigore Moisil”, București); Daniela Mihaela Farcaș (Liceul Tehnologic „Sf. Nicolae”, Deta, jud. Timiș); Ioana Alexandra Sichitiu (Liceul Teoretic „Alexandru Vlahuță”, București); mențiune: Eva Ioana Olteanu (Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, București).

La Secțiunea a II-a (Eneida vergiliană în transpunere artistică), s-au acordat următoarele premii: premiul I: Briana Anemona Popa, Mara Samina Gazi, Cristina Elena Marinov (Liceul Teoretic „Alexandru Vlăhuță”, București); Luca Alexe Paraschiv, Iulia Andreea Varga, Maria Luisa Balint (Liceul Teoretic „William Shakespeare”, Timișoara); Erika Babău, David Bonțea, Cassian Țuțuianu (Liceul Teoretic „Josef Gregor Tajovsky”, Nădlac, jud. Arad); premiul al II-lea: Andreea Robu, Iustin Gheorghiu, Denisa Curecheriu (Colegiul Național „A. T. Laurian”, Botoșani); Roberta Mitache (Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, București); Amalia Ioniță, Mayra Rucăreanu, Claudia Taman (Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu”, Râmnicu Sărat, jud. Buzău); premiul al III-lea: Theodora-Alexandra Geantă, Alexandra-Ioana Grigore (Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, București); Eliza Ioana Toader, Matei Cătălin Radu (Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, București); Roxana-Teodora Casap (Liceul Teoretic „William Shakespeare”, Timișoara); premiu special: Elena Teodora Lăpădat-Nicola (Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn”, Arad); Natanel Emanuel Borcuța, Andrei-Tudor Cadar, Manuel Sebastian Popa (Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn”, Arad); Ada Tătar, Sarah Trifu, Andrei Goruian (Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn”, Arad); mențiune: Anamaria Isac (Colegiul Național „Moise Nicoară”, Arad).

După aceea, a venit rândul profesorilor, care au fost răsplătiți și ei cu diplome și premii pentru implicarea lor, în calitate de coordonatori ai elevilor premiați. Iată numele acestora: Dora Liana Văetuș (București); Camelia Gheorghișor (Însurăței, jud. Brăila); Maria-Irina Stanciu (București); Ionela Diana Cărburean (București); Diana Baraboi (București); Dana Lăpădat-Nicola (Arad); Dorica Coca (Botoșani); Laura Luda (Deta, jud. Timiș); Ana-Maria Avrămuți (Timișoara); Ionela Filofteia Filipaș (Nădlac, jud. Arad); Virginia Georgiana Stroe (Râmnicu Sărat, jud. Buzău); Cecilia Tatiana Marcu (Arad).

Odată încheiată festivitatea de premiere, Amalia Roman și Denis Iacobescu, studenți în anul I la Filologie Clasică, au interpretat câteva versuri horațiene, în tălmăcirea Ecaterinei Andreica, îndemnând auditoriul la trăirea plenară a bucuriilor prezentului: Carpe diem. Printre aceste bucurii s-au numărat și momentele artistice oferite de participanții la concurs: elevii din Arad, Timișoara, Nădlac și București, savurați și aplaudați de toți cei aflați în aulă.

Iar la finalul acestui eveniment – care a fost un prilej de reafirmare a valorilor limbii şi culturii latine – elevii, profesorii și studenţii au rămas laolaltă pentru a socializa, a se fotografia și a face cunoștință cu Universitatea de Vest din Timișoara ‒ o instituție academică deschisă mereu către viitorul reprezentat de noile generații: elevii merituoși de azi – studenții eminenți de mâine.