Cum se (mai) predau limbile clasice… Acțiune de promovare în mediul preuniversitar

Conform planului de promovare a programului de studii de licență de Limbi Clasice (Limba și literatura latină – Limba și literatura greacă veche), după simularea susținută de elevii claselor liceale finale în vederea susținerii examenului de bacalaureat, am reluat seria vizitelor în liceele din zona de vest. Astfel, după vizita la Liceul „Anghel Saligny” din Simeria din decembrie și lecția deschisă cu titlul Se vorbește, în Harry Potter, limba latină? realizată în format online de către dna lect. univ. dr. Gabriela Radu, luna aceasta, în 12 martie 2024 am fost oaspeții Colegiului Național „Iancu de Hunedoara” din Hunedoara și ai Liceului Teoretic „J. L. Calderon” din Timișoara, în  19 martie 2024. Ca de obicei, echipa noastră, reprezentând Colectivul de limbi clasice,  a fost formată atât din cadre didactice (lect.univ. dr. Elena Sandu și lect. univ. dr. Gabriela Radu), cât și din studenți ai anului I și al II-lea, care studiază limba latină A sau A’.

Obiectivul nostru central a fost atât cel de promovare a programului recent acreditat, cât și, în general, de a informa și educa tinerii referitor la beneficiile studiului limbilor clasice care, din păcate, nu se bucură de măsuri de susținere, având în vedere, spre pildă, scoaterea limbii latine dintre disciplinele susținute la bacalaureat la profilul filologic. Ne-au primit cordial la ore doamnele profesoare de limba latină Florina Poenaru și Gabi Tolocică la Simeria, Floriana Tășală, la Hunedoara, recent admisă la colocviul pentru gradul didactic I în cadrul UVT, și Aurelia Ihnatiuc, la Liceul Teoretic „J. L. Calderon” din Timișoara, toate fiind alumne ale Facultății de Litere, Istorie și Teologie din Timișoara din diferite promoții.

Activitatea s-a desfășurat concentrat, după următorul program: în partea întâi a avut loc prezentarea programului, cu date și informații derulate printr-un slideshow, testimoniale ale studenților privind felul în care s-au integrat și păreri personale despre program. Partea a doua a cuprins   eșantioane demonstrative de curs practic, unul de latină colocvială susținut de dna lector univ. dr. Gabriela Radu, în discuție cu studenții participanți, altul de traducere a unui text latin, într-o manieră interactivă și folosind exclusiv surse electronice: textul a fost extras dintr-o biliotecă digitală, copiat pe un google.doc ce devine concomitent „tablă” și „caiet” și se constituie pe parcurs în suport de curs, la care studenții au drept de editare de la constituire, astfel încât intervin pentru a rezolva sarcini variate. Se apelează la dicționare online, inclusiv cel etimologic, se inserează hărți, imagini, linkuri utile, se consultă surse online privind elemente de cultură și civilizație antică relevante pentru înțelegerea textului, se realizează inter- și multidisciplinaritatea, perspectiva diacronică, într-o manieră extrem de rapidă și atractivă.

Am conceput această strategie bazată pe demonstrație pentru a facilita elevilor un exercițiu de imaginație cu scopul de a se putea imagina în ipostaza de studenți la clasice și, totodată, de a atrage interesul lor prin mijloacele foarte moderne și eficiente de studiu de care limbile clasice dispun prin contribuția unor universități prestigioase din lume. Dincolo de reacția imediată de surpriză plăcută a elevilor față de modul de desfășurare al orelor, sperăm într-o schimbare de perspectivă asupra limbilor clasice, motiv pentru care am invitat liceenii să ne viziteze, împreună cu profesoarele lor, la UVT, pentru a participa la cursuri și a face un tur de familiarizare.

Lect. univ. dr. Elena Sand