Istorie și literatură: un experiment întotdeauna reușit

Non scholae, sed vitae discimus.

Studenții francofoni de la Litere (anii I și II) au avut parte, în săptămâna 6-10 noiembrie 2023, de cursuri de istorie aplicată la literatură și de literatură aplicată la istorie, pe care le-a ținut istoricul dr. Călin Timoc de la Muzeul Național al Banatului din Timișoara. Franța medievală, Războiul de o sută de ani, Napoleon și reformele napoleoniene, Franța în epoca romantică a primei jumătăți a secolului al XIX-lea (Exempla docent.) au fost câteva dintre subiectele cursurilor măiestrit organizate și prezentate de fostul nostru coleg, Călin Timoc, odinioară cadru didactic la UVT, actualmente muzeograf și cercetător la instituția muzeală amintită.

Invitația a fost lansată de Conf.univ.dr.habil. Ramona Malița, titulara cursurilor de literatură franceză medievală și romantică de la Catedra de franceză a LIT-UVT. Prezentarea magistrală a fost urmată de o serie de întrebări și de răspunsuri cu aplicație la istoria contemporană, la ciclicitatea fenomenelor sociale și culturale, la formele lor proteice actuale și de perspectivă. Cu alte cuvinte, literatură și istorie s-au împletit armonios în cursuri de înaltă ținută academică de care studenții au profitat pentru pregătirea lor profesională. Foarte apreciate de tinerii francofoni, prelegerile cu dezbatere vor continua în semestrul al II-lea, prelungind astfel fructuoasa colaborare dintre UVT și Muzeul Național al Banatului din Timișoara, care durează de ani buni, spre profitul studenților noștri.  Prosit!

Conf.univ.dr.habil. Ramona Malița