„Școala Altfel” la Departamentul de Geografie

Finalul lunii februarie și debutul lunii martie au marcat etapa „Școlii Altfel” în cadrul sistemului preuniversitar de învățământ și a deschis oportunitatea pentru numeroase vizite din partea diferitelor colegii, licee și școli în cadrul Departamentului de Geografie și al Facultății de Chimie, Biologie, Geografie.

În această săptămână, în cadrul departamentului menționat au avut loc vizite în laboratoarele și spațiile de lucru, prilej cu care au fost organizate numeroase activități demonstrative din domeniul Geografiei fizice, al Geografiei umane și al Sistemelor Informatice Geografice, precum și activități specifice care au avut în vedere promovarea programelor de studii, oportunitățile oferite viitorilor candidați și familiarizarea elevilor cu mediul academic. Au fost realizate activități demonstrative de către Lect. Dr. Andrei Dornic, Asist. Cerc. Dr. Marinela Chețan, Lect. Dr. Ionuț Zisu, Lect. Dr. Sorin Pavel, Lect. Dr. Alina Satmari, Lect. Dr. Fabian Timofte, Lect. Dr. Alexandru Onaca, Asist. Dr. Alexandra Marian Potra și Drd. Vlad Cumpănaș.

La evenimente au participat din partea conducerii Facultății de Chimie, Biologie, Geografie domnul Prodecan Conf. Dr. Vlad Chiriac și domnul Prodecan Lect. Dr. Alexandru Drăgan, din partea conducerii Departamentului de Geografie Lect. Dr. Ioan-Sebastian Jucu, alături de care, din partea Departamentului Pentru Relația cu Mediul Preuniversitar a participat domnul Prof. Marin Popescu.